Ogrzewanie domu zużywa dużo energii, a co za tym idzie pochłania sporą część domowego budżetu. Nasze comiesięczne rachunki, szczególnie w miesiącach zimowych, bardzo cierpią na konieczności stałego dogrzewania budynku. Pamiętaj jednak, że da się jednocześnie zaoszczędzić pieniądze, a także utrzymać komfort życia na stabilnym poziomie. Bardzo dużo zależy od systemu grzewczego, przyjrzyjmy się więc oferowanym na rynku sposobom ogrzewania.
Metody ogrzewania domu
Wybór systemu ogrzewającego dom, to jedna z najważniejszych decyzji, które wiążą się z projektowaniem i samą budową. Ma bardzo duże znaczenie dla dalszej eksploatacji, bo sezon grzewczy w Polsce może trwać nawet 6 miesięcy. Na liście najczęściej wykorzystywanych surowców ogrzewających znajdują się:
- Gaz ziemny
- Gaz płynny
- Węgiel
- Drewno
- Ekogroszek i pellet
- Prąd elektryczny
Jeśli chodzi zaś o bardziej niekonwencjonalne metody ogrzewania domu, to warto wymienić pompę ciepła czy też olej opałowy. Pierwsze z nich działa na zasadzie pobierania ciepła z zewnątrz. Jest to szczególnie opłacalna metoda, gdy w naszym domu posiadamy instalację fotowoltaiczną. Z kolei ogrzewanie olejem jest bardzo komfortowe i ekologiczne, ale dość rzadko spotykane.
Koszty eksploatacji, porównując z gazem ziemnym, są wyższe, a dodatkowo musimy także znaleźć odpowiednie miejsce na zbiornik olejowy. Ciekawą metodą jest ogrzewanie kominkowe z rozprowadzeniem ciepła. Cena takiego systemu nie jest bardzo wygórowana, ale ze względu na specyficzne działanie tego typu instalacja nie nadaję się do domów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. Grawitacyjne rozprowadzenie ciepła jest bowiem efektywne, ale tylko w pokojach, które znajdują się nieopodal centrum ogrzewania – czyli właśnie kominka.
W dzisiejszych czasach wiele osób chce żyć ekologicznie i nie narażać swojego miejsca zamieszkania na jeszcze większe stężenie smogu. Piece węglowe są pod tym względem najgorsze, bo emitują szkodliwe dla zdrowia pyły. Ostatnimi laty wiele osób zdecydowało się na zmianę paliwa stałego – z węgla na pellet lub ekogroszek. Te naturalne surowce są świetną alternatywą dla klasycznych materiałów opałowych. Bardzo skutecznym i zarazem ekologicznym systemem grzewczym jest pompa ciepła. Jednakże ze względu na swój koszt, a także dość skomplikowany montaż nie jest zbyt często spotykana w naszym kraju.
Koszty ogrzewania domu
Oprócz względów ekologicznych i stopnia skomplikowania obsługi danego systemu grzewczego, naszym głównym kryterium często są aspekty czysto ekonomiczne. Bierzemy tu pod uwagę całą inwestycję i eksploatację, ale także same koszty ogrzewania domu danym systemem. Wybór jest dość skomplikowany, bo na rynku są różne rodzaje paliw i systemów grzewczych. Pytanie więc nasuwa się samo – jaki wybrać rodzaj ogrzewania, aby zminimalizować koszty?
Na ostateczne wydatki duży wpływ ma pożądana przez mieszkańców, komfortowa temperatura. Są osoby, którym w czasie zimy wystarczy 19 stopni i one dzięki temu znacznie zmniejszą swoje rachunki za ciepło. Wpływ na ilość zużytego materiału opałowego ma również efektywność cieplna domu – im lepsza izolacja budynku, tym łatwiej i taniej będzie go dogrzać w okresie zimowym.
Weźmy więc pod lupę ogrzewanie gazowe. Pierwszą kwestią do ustalenia jest to, jakim gazem ogrzewamy dom? Z reguły materiałem opałowym jest w tym przypadku gaz ziemny (chociaż używa się także gazu płynnego), a więc poniekąd jesteśmy ograniczeni infrastrukturą sieci gazowniczej na terenie naszego kraju. Obliczenie kosztów, pomimo z góry znanej sprawności pieca, jest zadaniem dość trudnym, bo ceny gazu są bardzo niestabilne.
Z tego powodu dość trudno oszacować nawet przybliżoną kwotę, którą będziemy musieli wydać w czasie jednego sezonu grzewczego. Eksperci są jednak zgodni, iż bardziej prawdopodobny w długiej perspektywie jest wzrost cen niż ich spadek. Koszt ogrzewania gazem domu 200m2 w dużym przybliżeniu może się wahać od około 3 do nawet 8 tysięcy złotych, w zależności od preferencji domowników, a także od rodzaju izolacji.
Efektywne ogrzewanie
Wysokość wydatków ponoszonych na ogrzewanie w dużym stopniu będzie zależeć także od sprawności pieca. Im jest ona większa, tym bardziej efektywny będzie dla nas dany materiał opałowy. Warto jednak pamiętać, że istnieją sposoby, aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, bez ingerencji w system grzewczy. Oprócz ocieplenia domu i wymiany starych okien, warto przyjrzeć się grzejnikom.
Przed zimą należy sprawdzić, czy nie są one zapowietrzone, a także odsunąć od nich meble. Przy kolejnym remoncie możesz także wziąć pod uwagę zasłony lub rolety termiczne. Są one powszechnie dostępne, estetyczne i funkcjonalne, ponieważ od zmierzchu do świtu pomagają w zatrzymywaniu ciepła w Twoim domu. Pamiętaj, że poprawiając ogólną efektywność energetyczną domu, przyczyniasz się do zmniejszenia śladu węglowego, a także swoich rachunków.
Źródła użyte podczas tworzenia artykułu: https://easydom.pl/