Ogrzewanie gazem zapewnia nie tylko wysoki komfort, ale też bezobsługowe użytkowanie. Ponadto charakteryzuje się przyjaznością dla środowiska naturalnego. Mimo tych zalet, wiele osób obawia się instalacji gazowej w domu. Problem sprawiają najczęściej koszty montażu oraz eksploatacji takiego źródła energii oraz obawa o jego bezpieczeństwo. Co warto wiedzieć przed zdecydowaniem się na instalację grzewczą?
Jakie są rodzaje instalacji gazowej?
Gaz należy do grupy nazywanych szerzej konwencjonalnymi paliwami energetycznymi. Jest popularny przede wszystkim wśród prywatnych inwestorów. Natomiast w przypadku domów jednorodzinnych gaz wykorzystywany jest do ogrzewania budynku oraz najczęściej do kuchenek gazowych.
Gazowa instalacja grzewcza może występować w dwóch formach, które wynikają z postaci dostarczanego gazu:
- LPG jest gazem płynnym magazynującym się w zbiorniku umieszczonym na zewnątrz budynku. Choć nie jest to najtańszy sposób ogrzewania, to zazwyczaj nie sprawia większych trudności w obsłudze
- gaz ziemny jest sposobem ten ogrzewania możliwym tylko w sytuacji, kiedy w pobliżu budynku przebiega sieć instalacji gazowej
Instalacja gazowa domu jednorodzinnego składa się z układu przewodów oraz urządzeń, które prowadzone są na zewnątrz i wewnątrz budynku. Składa się ona z:
- przyłącza, które poprowadzone jest od gazociągu
- kurka głównego,
- dopływu rozdzielczego,
- szafki gazowej zawierającej gazomierz
- pionu
- przewodów użytkowych, które skierowane są do urządzeń gazowych
Za początkowe miejsce instalacji uznaje się połączenie znajdujące się za głównym kurkiem służące do odcinania tej instalacji od przyłącza. Z kolei zakończenie instalacji stanowią dokładnie określone urządzenia gazowe.
Wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej od szafki gazowej nie obejdzie się bez otrzymania pozwolenia na budowę. Wyjątek stanowią domy zawierające plan przyłącza gazowego w pozwoleniu na budowę.
Projekt instalacji gazowej cena
Interesującą kwestią jest na pewno koszt instalacji gazowej w domu. Poniżej przedstawimy, z jakim mniej więcej kosztem należy się liczyć, gdy decydujemy się na taką instalację.
- Wykonanie projektu instalacji gazowej to kwota od 700 do około 2000 zł
- Materiały z wykonaniem mieści się w zakresie od 140 do 250 zł za metr bieżący
- Szafka gazowa wraz z zamontowaniem to kwoty od 450 do 1200 zł
- Odbiór przyłącza gazowego – od 120 do 300 zł
- Kocioł gazowy to z kolei większy koszt – od 3000 do nawet 16000 zł
- Podłączenie kominka zaczyna się od 3200 do 4500 zł
Pamiętajmy, że istnieje wiele czynników zmiennych, które wpływają na ostateczny koszt przyłącza gazowego. Ceny będą się różnić w zależności od województwa, czy też odległości od dużych miast. Koszt całkowity może uwarunkowany niestandardową budową domu lub jego metrażem. Każda firma posiada też własny cennik, dlatego zanim zdecydujemy się na skorzystanie z usług wykonawcy, powinniśmy prześledzić dostępne oferty
Koszt instalacji gazowej w domu
Osoby chcące zainwestować w ogrzewanie gazowe, najpierw zastanawiają się, jak kształtują się koszta w skali roku. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, koszty ogrzewania domu gazem są zależne od wielu czynników.
Można jednak oszacować pewne pułapy wydatków generowane przez ogrzewanie gazowe domu:
- Przy metrażu około 120 metrów kwadratowych w skali roku musimy liczyć się z wydatkami od 4,5 do 6 tysięcy złotych. Chociaż po podwyżkach cen gazu na początku 2022 roku, kwoty mogą być wyższe
- Cena kotła gazowego to wydatek kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy, czy wybierzemy piec kondensacyjny, tradycyjny kocioł oraz czy będzie on dwufunkcyjny czy też jednofunkcyjny.
- Weźmy też pod uwagę wydatki na dodatkowe elementy. Jest to zestaw zaworów odcinających dopływ gazu i zawory bezpieczeństwa. Koszt materiałów to także kilka tysięcy złotych
- To samo tyczy się robocizny – także kilka tysięcy złotych
Nie zapominajmy, że nie w każdej sytuacji możemy wszystko przewidzieć. Pojawić się mogą też koszty dodatkowe, które trudno początkowo jednoznacznie oszacować. Kiedy nie mamy możliwości podłączenia pieca do sieci gazowej, wówczas jedynym rozwiązaniem będzie gazowe z butli lub ze zbiornika. Taki pojemnik to kolejne kilka tysięcy złotych, oczywiście zależnie od modelu, na który się zdecydujemy.
Ostatecznie cały koszt instalacji ogrzewania gazowego zazwyczaj mieści się zakresie od 10000 do nawet niemal 30000 złotych. Jeśli chcemy, by wycena była przeprowadzona rzetelnie – zdecydowanie warto udać się do odpowiedniego specjalisty.
Źródło: https://florianbudownictwo.pl/