Garaż możemy dobudować nawet wiele lat po wybudowaniu domu mieszkalnego. Do wyboru mamy dwie opcje – dobudówkę lub budynek wolno stojący. Pierwsza opcja jest najczęściej wybieraną, ponieważ zabiera mniej miejsca na parceli niż dodatkowy budynek.
Decydując się na dobudówkę, należy zwrócić szczególną uwagę, żeby dopasować jej wygląd do charakteru głównego budynku – muszą do siebie pasować wizualnie, aby całość wyglądała estetycznie.
Najważniejszą kwestią podczas dopasowania garażu do naszego domu jest dach. Kolor ścian czy drzwi garażowe jesteśmy wstanie wymienić w późniejszym czasie, a rodzaju i konstrukcji dachu raczej nie zmienimy.
Trzeba więc porządnie się zastanowić jaki dach będzie pasował do istniejącego budynku. Jeśli nie możemy się zdecydować lub chcemy mieć możliwość zmian w przyszłości, dobrym pomysłem na zadaszenie garażu jest wykonanie stropodachu.
Stropodach
Stropodach może być wykonany z różnych materiałów. Jest on estetyczny, łatwy w wykonaniu oraz stosunkowo niedrogi. Najczęściej stropodachy są wykonywane z z płyty żelbetowej o grubości około 8 lub 10 centymetrów, lub z drewnianych belek i desek czy wiórowych płyt OSB.
Przy realizacji projektu, w którym dach tego typu połączony z budynkiem mieszkalnym, musimy pamiętać o dokładnej obróbce blacharskiej na styku obu budynków. Jeśli nie zadbamy o to odpowiednio na ścianach może zbierać się wilgoć.
Stropodach składa się z kilku kolejnych warstw:
- warstwa konstrukcyjna,
- warstwa paroizolacyjna,
- warstwa termoizolacyjna,
- warstwa pokrycia dachowego, czyli inaczej warstwa hydroizolacyjna.
Kolejną ważną sprawą jest sprawa dotycząca ogrzewania. Jeżeli nie chcemy, żeby garaż był ogrzewany nie trzeba izolować dachu i ścian, zaś jeśli chcemy zapobiec nagrzewaniu się budynku w lato, należy dobrze zaizolować dach warstwą wybranego materiału izolacyjnego
Lane skosy
Lane skosy to potoczne określenie na skośny betonowy dach. Tego typu dachy popularne są w Małopolsce i na Śląsku, natomiast rzadko spotyka się je w innych częściach Polski. Obecnie to rozwiązanie zyskuje na popularności dzięki dużej liczbie ich zalet.
Betonowe skosy to płyta z betonu tworząca pierwszą warstwę dachu. Może mieć ona od 8 do 15 cm grubości. Dopiero na tej płycie powinniśmy zacząć układać izolację cieplną, co musi zostać wykonane bardzo dokładnie. Następnie należy umieścić drewnianą więźbę pod pokrycie dachu, czyli pod krokwie, łaty i kontr łaty. Izolacją termiczną na dachy garażowe jest najczęściej styropian o grubości około 15 centymetrów.
Jeżeli mamy problem z więźbą, istnieje możliwości by pominąć jej umiejscawianie, a pokrycie układać na łatach i kontr łatach, które powinny być przymocowane bezpośrednio do płyty monolitycznej. Jest to jednak dosyć kłopotliwe, ponieważ w takim wypadku jesteśmy zmuszeni, aby przebić beton pod kołki, na które przymocowany będzie ten drewniany stelaż, bo inaczej konstrukcja nie będzie się trzymać.
Jak zrobić dach dwuspadowy
W naszym kraju najpopularniejszym typem dachu jest właśnie dach dwuspadowy. Świetnie się on prezentuje w krajobrazie polskiej wsi, ale też terenów podmiejskich i miejskich. Definicja dachu dwuspadowego podaje, że uwzględnia on tylko dwie połacie, mające kształt prostokątów, a powinny one się stykać się one ze sobą w biegnącej równolegle do długości budynku kalenicy.
Budowa dachu jest ważnym etapem podczas budowy domu. Trzeba więc wszystko zaplanować odpowiednio a każdy ruch dobrze przemyśleć, tak by dach był stabilny i wytrzymały. Najważniejsze jest dokładne wykonanie poszczególnych czynności, z zachowaniem wymaganej kolejności.
Jak prawidłowo wykonać dach dwuspadowy – instrukcja krok po kroku:
- na początek powinniśmy zająć się przymocowaniem murłat do osadzonych w przegrodach zewnętrznych szpil;
- następnie zadbać o ustawienie krokwi i konstrukcji dachu;
- kolejne czym powinniśmy się zająć, to obijanie dachu folią dachową lub szczelne obicie dachu deskami z podkładem wykonanym z folii;
- po tym należy rozłożyć kontrłaty i łaty – proces ten inaczej nazywa się łaceniem;
- następną kwestią przy budowie dachu jest odpowiednio wykonany montaż orynnowania, komina, okapu dachu i ewentualnych okien dachowych;
- kolejną kwestią jest ułożenie wybranego pokrycia dachowego, czyli np. dachówek ceramicznych czy blaszanych;
- Na sam koniec musimy wykonać termoizolację poddasza z wykorzystaniem styropianu lub specjalnej wełny mineralnej.
W przypadku garażu montaż termoizolacji dachu nie jest konieczny, ale dobrze wykonany chroni przed nadmiernym nagrzewaniem garażu w okresie letnim.
Treść powstała z wykorzystaniem źródeł: https://kolejnyrozdzial.pl/