Wybór związany z nabyciem właściwych okien do domu jest bardzo ważny. Jakie okna do domu? W tym przypadku należy uwzględnić nasze indywidualne potrzeby. Ważną kwestią są również certyfikaty. Okno powinno być ciepłe, a także bezpieczne. Istotną kwestią jest również szczelność. Taki produkt musi mieć specjalistyczne badania, wówczas będzie pełnowartościowym rozwiązaniem. Podkreślić należy fakt, że produkt ten złożony jest z kilku małych elementów. Świadectwa badań stanowią gwarancję, że mamy wyrób charakteryzujący się odpowiednimi parametrami.
Jakie okna do nowego domu? Rodzaje okien?
Rynek jest bardzo zróżnicowany pod względem dostępnej stolarki okiennej. Obecnie wykorzystuje się okna plastikowe oraz okna drewniane. W tym przypadku zauważyć można następujący trend. Jeszcze kilka lat temu wszyscy wymieniali okna drewniane na plastikowe. Obecnie pojawia się odmienna zależność. Okna drewniane przeżywają bowiem po raz kolejny swój renesans. W tym momencie należy podkreślić fakt, że okna drewniane są dużo bardziej nowoczesnym rozwiązaniem. Dodatkowo otrzymujemy także parametry podobne, jak te które występują w przypadku okien z PCV. Stolarka drewniana dużo lepiej się prezentuje, jest bardziej estetyczna.
Warto wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju okien, a mianowicie o aluminiowych. Takie rozwiązania stosuje się w przypadku obiektów, które mają charakter przemysłowy oraz biurowy. Obecnie są to także okna do domu jednorodzinnego. Cechą charakterystyczną tych produktów jest niska waga. Są to również okna trwalsze w odniesieniu do innych rodzajów okien. Dzięki temu są one odporne na działanie zewnętrznych czynników. Wiele osób, w tym projektanci wnętrz twierdzą, że aluminiowa stolarka wyróżnia się także znaczną estetyką. Nie może być jednak tak dobrze. Mają one oczywiście pewną wadę, a mianowicie są drogie.
Jakie okna wybrać do domu?
Jak wybrać okna do domu? Idealny produkt musi być dopasowany do wymagań inwestora. Dlatego też trzeba jasno określić swoje oczekiwania. Istotne jest to, żeby wskazać materiał oraz właściwości. Takie informacje pozwolą sprzedawcy dobrze zrealizować zamówienie. W pierwszej kolejności przeprowadza się badanie właściwości okna przez producenta, podaje klasy oraz cechy odpowiednich współczynników. W dalszym postępowaniu projektant określa to, jakie właściwości powinny mieć okna. Inwestor natomiast uzyskując informacje od projektanta, jakiej klasy oraz cechy okna są mu potrzebne, na takie się decyduje. Wówczas sprzedawca przygotowuje ofertę, uwzględniając wytyczne określone przez inwestora. Prawidłowy montaż jest nadzorowany przez kierownika budowy oraz inspektora nadzoru. Taka współpraca pozwoli na uzyskanie rozwiązania, które sprawdzi oczekiwania inwestora.
Jakie okna wybrać do domu? Musimy pamiętać o tym, że nie powinniśmy w tym aspekcie ulegać namowom sprzedawcy, który może nas namówić na droższe rozwiązanie, które niekoniecznie będzie nam potrzebne. Zamiast inwestować w okno wyróżniające się zwiększoną izolacyjnością akustyczną w miejscu, w którym nie jest nam to potrzebne lepiej na przykład ponieść środki finansowe na lepszy system alarmowy. Nie ma potrzeby przepłacać w sytuacji, gdy dane parametry nie są nam potrzebne.
Jakie okna wybrać do domu ? Uwzględnienie parametrów okien
Wymagania zobligują sprzedawcę do przygotowania dobrej i konkretnej oferty. Dzięki temu inwestor będzie mógł wybrać rozwiązanie najkorzystniejsze cenowo. Pamiętajmy o tym, żeby w zapytaniu przedstawić jak najwięcej szczegółów. Ważnym elementem jest materiał. Niezwykle istotną kwestią jest również wymiar okna. Należy także wybrać jego podział, a ponadto funkcje okuć. Nie powinno to sprawić problemów, gdyż najczęściej informacje te przedstawione są w projekcie. Trudniejszym aspektem jest sprecyzowanie swoich oczekiwań dotyczących właściwości okien.
Jakie okna wybrać do domu? Przenikanie ciepła U oraz przepuszczalność energii cieplnej G
Gdy dokonujemy wyboru okna do domu, należy uwzględnić także izolacyjność, która określana jest przez dwa współczynniki, a mianowicie przenikania ciepła U oraz przepuszczalność energii cieplnej g.
Pierwszy z wymienionych jest to ilość ciepła przenikająca w ciągu godziny przez w m2 płaskiej przegrody przy różnicy temperatury powietrza po obu stronach na poziomie 1 stopnia Celsjusza. Im wyższy poziom wskaźnika, tym większa jest także izolacyjność termiczna.
Współczynnik g natomiast to parametr, który mówi o przepuszczalności energii do podającej na szybę energii słonecznej. Prościej rzecz ujmując, jest to przepuszczalność energii słonecznej, która pada na zewnętrzną część szyby, a następnie przechodzi do wnętrza danego pomieszczenia.
Im wyższy poziom wskazanego elementu, tym więcej energii przechodzi do określonego pomieszczenia. Zimą jest to bardzo dobre rozwiązanie, jednakże latem może stwarzać duże problemy i prowadzić do przegrzania wnętrza.
Jakie okna do nowego domu? Jakie rozwiązanie będzie najlepsze?
Tak jak to już zostało podkreślone, wskazać należy, że kombinacji komponentów jest bardzo dużo. Nie musimy kupować jednakowych do całego domu. Co więcej, nie musimy też decydować się na najdroższe opcje. Okna powinny być dostosowane do warunków, w jakich będą one eksploatowane. Możemy na przykład zamówić okna charakteryzujące się tym samym wykończeniem. Mogą się one różnic natomiast pod względem pakietów szybowych, okuć, parametrów dobranych na przykład do rodzaju pomieszczenia (salon, kuchnia, łazienka, pokój dziecięcy), warunków panujących w określonym wnętrzu, a więc temperatury, wentylacji, wilgotności, natężenia hałasu, niebezpieczeństwa włamania, bezpieczeństwa użytkownika oraz jego rodziny. Pamiętajmy jeszcze o jednej kwestii, właściwe zróżnicowanie, a także dobór okien sprawi, że umiejętnie obniżymy koszty związane z ich zakupem. Wpłynie to także na późniejsze koszty eksploatacji domu.