W ciągu ostatnich lat zostały stworzone najbardziej odporne odmiany winorośli. Dużą część z nich można uprawiać w Polskich warunkach klimatycznych. Szkodniki i różnego typu choroby nie są im już straszne. Z roku na rok uprawa winogron staje się mniej wymagająca i znacznie łatwiejsza, jednak nadal potrzebuje sporej ilości uwagi.
Sadzenie winogron – sadzonki winorośli
Zanim zakupisz sadzonki, zastanów się, jaką odmianę owocu chcesz uprawiać. Musisz kierować się wieloma wskaźnikami – najważniejsze z nich to okres dojrzewania czy mrozoodporność. Warto dokładnie wiedzieć jakie odmiany na pewno będą dobrze rosły w naszym klimacie. Pamiętajmy również o odpowiednim przygotowaniu.
Równie ważnym czynnikiem jest przeznaczenie krzewów. Jeśli ma być to winorośl dekoracyjna – to musi być inna odmiana niż taka, jak pod uprawę. Sadzonki winogron kupujemy tylko (!) u renomowanego sprzedawcy czy w sprawdzonej szkółce. To jeden z kluczowych warunków prowadzenia tego typu uprawy. W pojemnikach lub z nagim korzeniem – takie sadzonki są dostępne na rynku. Jeszcze inna opcją jest szczepienie winogron – pamiętaj, aby materiał do szczepek pozyskać od sprawdzonego hodowcy.
Sadzenie winogron – odpowiednie stanowisko
Jak poprawianie sadzić winogrona? Ważna jest pora – najodpowiedniejsza jest jesień lub wczesna wiosna. Pierwszym krokiem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie stanowiska. Podłoże musi być głęboko przekopane, odchwaszczone i starannie oczyszczone. Dla lepszego efektu możemy nawieźć podłoże kompostem albo obornikiem. Winorośl musi mieć mocno nasłonecznione miejsce – rozwinie się ona szybciej, będzie mniej podatna na wszelkiego rodzaju choroby czy też w bardzo szybkim tempie rozwinie swoje owoce. Bardzo lekka, żyzna i próchnicza gleba idealnie się nada w przypadku winogrona. Krzak ten lubi szybko nagrzewające podłoże – nie znosi podmokłych terenów.
Do dołku o około półmetrowej średnicy umieszczamy sadzonkę. Każdą sadzonkę palikujemy. Krzaczek przysypujemy torfem lub ziemią tak, by tylko połowa sadzonki wystawała ponad powierzchnię ziemi.
Jak podlewać winogrono?
Krzaki podlewamy regularnie, jeśli rosną na bardzo przepuszczalnym podłożu. Winorośl, zwłaszcza starsza, dobrze radzi sobie z suszą – podlewa się ją tylko podczas ciągnącej się suszy. Świeżo posadzone winogrono wymaga częstszego podlewania. Warto też jest wyściółkować nasze rośliny – wszystko po to, aby zapewnić im odpowiednią wilgotność podłoża.
Jak nawozić winogrono?
Winogrono nie ma szczególnego zapotrzebowania na składniki mineralne. Nawożenie powinno być przeprowadzane raz do roku. Najlepszą porą jest wiosna. Należy dokładnie rozłożyć kompost między palikami.
Ochrona winogrona przed zimnem
Jednym z ważniejszych zabiegów jest ochrona roślin przed zimnem. Teoretycznie, winogrona wytrzymują temperaturę nawet do -20 stopni – jednak w praktyce nie sprawdza się to dość często. Około listopada przykrywamy korzenie roślin ziemią, która musi mieć wysokość ok. 30 cm. Agrowłóknina czy te ż chochoł ze słomy sprawdzi się równie dobrze.
Jak i kiedy należy przyciąć winogrono?
Kolejnym bardzo ważnym zabiegiem jest cięcie winogron. Bez tego, rośliny będą wydawać bardzo małe ilości owoców lub zaprzestana całkiem owocować. Zabieg ten jest bardzo potrzebny do odmładzania, prześwietlania i kształtowania krzewu. Jest to bardzo dobry sposób na szybkie wyeliminowanie licznych chorób.
Koniec lutego lub początek marca – to wtedy powinno się przeprowadzić pierwsze sezonowe cięcie. Rezygnujemy z takowego ciecia tylko wtedy, kiedy występują i utrzymują się silne mrozy. Kolejny tego typu zabieg powinno się przeprowadzić się na jesieni, kiedy krzewy nie maja na sobie żadnych liści. Pojedyncze ciecia, mające na celu prześwietlenie krzewu, można przeprowadzić również w czasie wegetacji.
Podstawowe zasady podczas cięcia winogron
Cięcia tego typu krzewów powinny być stosunkowo mocne – roślina ta rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie, więc lekkie przycinanie nic nie zdziała. Tylko silne cięcie sprawi, że winorośl wytworzy pędy, na których pojawią się zawiązki owoców. Im mniej liści ma roślina – tym więcej pojawi się na gałązkach owoców; będą one smaczniejsze i o wiele większe. Wszystkie ślady oraz rany po cięciach sekatorem powinny być zabezpieczone dopasowana do rodzaju winogrona maścią ogrodnicza. Jeśli nie zabezpieczymy raz, w krzew może wdać się choroba związana z grzybem.
Rozmnażanie winorośli
Szczepienie jest przeprowadzanie pomiędzy 15 maja a 10 czerwca – wtedy średnica latorośli jest porównywalna do grubości zdrewniałych pędów. Przez 12 godzin przed zabiegiem moczymy zrazy w miękkiej wodzie. Następnym krokiem jest przycięcie ich tuż pod dolnymi pąkami. W wydłużone kliny formujemy ich dolne końcówki a górne przycinamy 1,5/2 cm tuż nad pąkami. Odmianę pospolitą winorośli skracamy do drugiego albo pierwszego liściowego węzła. Nacięcie pędu i podzielenie go w ten sposób na pół jest następnym krokiem. Zraz umieszczamy w szparze i owijamy całość folią. Ostatni krok to odcięcie pnia krzewu – tylko tej górnej, która służyła nam za podkładkę.