Obecna na każdej budowie, znakomicie ułatwia niejedna pracę. Bez jej udziału trudno wyobrazić sobie sprawne osadzenie drzwi czy wykonanie okien. Co więcej, bardzo ładnie wypełnia każdą dziurę a siła wiązania jest ogromna. Wchodząc w szczeliny, wysychając rozszerza się. O czym mowa?
Każdy kto spotkał się z tematem remontów i wykańczania wnętrz musiał jej przynajmniej raz dotknąć. Pianka montażowa, bo o niej mowa, jest dziś czymś niezbędnym. Czym jest i co decyduje o jej wyjątkowości? Co sprawia, że ta żółtawa substancja, która stygnąc rozszerza się sklejając z dużą siłą łączone elementy, jest tak popularna. Dziś bez jej udziału ciężko wyobrazić sobie montaż drzwi i okien. A jej zastosowanie może być znacznie szersze. Choć jej pożądanie jest wielkie czasem może być całkowicie odwrotnie. Niejeden z fachowców zastanawiał się jak skutecznie pozbyć się jej nadmiaru lub jak usunąć zabrudzenia spowodowane nieprawidłowym jej nałożeniem.
Jak usunąć piankę montażową?
Z racji swoich właściwości pianka montażowa rozszerza się wypełniając szczelnie otwór, do którego została użyta. Jej nadmiar można bezproblemowo odciąć nożykiem. Problem zaczyna się jednak w chwili, gdy dostanie się na inne powierzchnie – np. osadzając drzwi spadnie na podłogę czy zabrudzi futrynę. Jak wyczyścić piankę montażową z takich miejsc?
Jeżeli nie udało nam się ustrzec zabrudzeń podczas jej nakładania to piankę montażową wyczyścić jest najlepiej po jej zaschnięciu. Wtedy ostrym narzędziem wystarczy usunąć jej nadmiar a szmatką doczyścić zabrudzone miejsce. Należy pamiętać, że substancja ta potrafi jednak spowodować powstanie tłustych plam na powierzchni. Co zatem – jak zmyć piankę montażową, aby nie zostawiała po sobie widocznych śladów? Jednym z najpopularniejszych środków jest zastosowanie acetonu (będącego składnikiem m.in. lakierów do paznokci). Dzięki składowi chemicznemu wchodzi on w reakcję i pozwala usunąć piankę montażową całkowicie z zabrudzonej powierzchni. Przed przystąpieniem do takiego czyszczenia warto sprawdzić jak dany materiał zareaguje na taki kontakt. Okazuje się, że nie można rozpuścić nie tylko zabrudzenie ale np. farbę z danego elementu. Kolejnym sposobem pozwalającym na wyczyszczenie pianki montażowej jest jej usunięcie z wykorzystaniem innych rozpuszczalników (np. do farb). Bezpiecznymi dla środowiska, rozpuszczalnymi w wodzie o całkiem przyjemnych zapachu są także specjalistyczne środki rozpuszczające pianki poliuretanowe. Jednakże ich zastosowanie wiąże się z wyższym kosztem. Często także nie wykorzystamy całego opakowania, a pozostawianie otwartego pojemnika może spowodować, że nie będzie on zdatny do dalszego użytkowania.
Czym czyścić piankę montażową z ubrań?
Choć do prac budowlanych większość z nas ma specjalne, robocze ubranie, to jednak miejscowe ich pobrudzenie przy montażu drzwi lub okien może być dość frustrujące. O ile kurz i pył znakomicie poddają się wodzie i proszkom do prania to jak wyczyścimy piankę montażową z koszuli czy spodni? Analogicznie jak przy innych powierzchniach, także z odzieży, najpierw zdejmujemy jej nadmiar. Pozostające plamy staramy się usunąć odplamiaczem przeznaczonym do trudnych zabrudzeń. Przedtem ubranie możemy jeszcze namoczyć i miejscowo nałożyć rozpuszczalnika. Dopiero po tym zabiegu wkładamy je do prania nastawiając intensywny program.
A czym zmyć piankę montażową z ciała?
Podczas prac budowlano-remontowych odzież ochronna nie zawsze zabezpieczy nas należycie przed pobrudzeniem. Pianka montażowa jest znacząco mocniejszym środkiem niż żele do włosów, a gdy spadnie nam na głowę może przyczynić się do wielu problemów. Czym zatem ją rozpuścić? Czy zwykły szampon będzie wystarczający? Często, oprócz codziennie użytkowanych środków higieny osobistej, należy się wspomóc specjalnymi preparatami, aby skutecznie usunąć piankę montażową. Przykładem takich mogą być rozcieńczalniki, olej roślinny, alkohol medyczny czy benzyna. Po takim zabiegu zarówno same włosy jak i całe ciało należy dokładnie umyć i obficie spłukać pod bieżącą wodą.
Zabezpieczenie podstawą
Aby nie mieć problemu z tym jak wyczyścić piankę montażową przed przystąpieniem do prac należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. Na czas robót zakładamy więc specjalne rękawice ochronne a włosy ukrywamy pod czapka lub malarską chustą. Miejsce pracy zakrywamy tekturą, folią i szczelnie zaklejamy profesjonalnymi taśmami. Dopiero potem możemy przystąpić do montażu i aplikacji środka. Dzięki takiemu sposobowi pracy nie będziemy musieli zastanawiać się później czym rozpuścić piankę montażową.