Stare domy oprócz często ciekawej historii posiadają także niepowtarzalny charakter. Często zaniedbane sprawiają ponure wrażenie, ale troskliwa ręka gospodarza może przywrócić im dawną świetność. Nie należy przy tym obawiać się ogromu pracy, nasz dom z pewnością odwdzięczy nam się, dając schronienie i ciepło.
Zacznijmy od podstaw.
Szczegółową lustrację posiadłości powinno się zacząć od oceny stanu fundamentów. Nie sposób przecenić roli tej części konstrukcji, na której opiera się przecież całe domostwo. Zatem w pierwszym rzędzie powinniśmy się skupić na izolacji fundamentów w starym domu.
W pierwszym rzędzie, co oczywiste, musimy odkopać fundamenty, co wbrew pozorom nie jest wcale takie proste. Przystępując do pracy, musimy trzymać się kilku zasad:
- Roboty należy wykonywać etapowo.
- W żadnym wypadku nie wolno odkopywać całości.
- Wskazane jest odsłaniać kolejne partie na długość ok. dwóch metrów przy głębokości wykopu jeden metr.
Dlaczego to takie ważne? Dzięki tej metodzie znacznie zmniejszymy ryzyko osłabienia podstawy. Pamiętajmy, że nasze fundamenty okres świetności dawno mają za sobą.
Następną czynnością będzie oczyszczenie i osuszenie murów. Na tym etapie najistotniejsze jest, by powierzchnia izolowana była absolutnie sucha. Dobrze jest pozostawić fundament odsłonięty na kilka dni celem wyschnięcia. Dopiero wtedy przystępujemy do oczyszczania i naprawy ubytków.
Dopiero na tak przygotowany grunt kładziemy izolację. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się papę na włókninie bądź lepiku. Bardzo wygodna w użyciu jest papa termozgrzewalna. Papa powinna być połączona na tzw. zakładkę z izolacją warstwy podłogowej. Eliminujemy w ten sposób możliwość przedostania się wilgoci do wnętrza budynku.
Zaizolowany fundament zakopujemy, zwracając szczególną uwagę, by nie uszkodzić powłoki izolacyjnej.
I teraz uwaga!
Do zasypania ścian fundamentu nie używamy materiału, który wcześniej usunęliśmy.
Do tego celu najlepiej sprawdza się żwir z uwagi na to, że wody opadowe szybciej spływają w dół, do gruntu.
Izolacja fundamentów w starym domu koszt.
Niestety oszacowanie kosztów takiej operacji nie jest możliwe na odległość, trzeba bowiem wziąć pod uwagę cały szereg czynników, które zna jedynie właściciel bądź wykonawca, należą do nich:
- Rozmiar budynku.
- Konstrukcja.
- Stopień zawilgocenia.
- Rodzaj i ilość materiałów użytych do wykonania prac.
- Ewentualna robocizna, jeżeli korzystamy z pomocy.
Jedynym wyjściem jest dokonanie własnych obliczeń, wbrew pozorom nie jest to aż takie skomplikowane przy znajomości wymienionych parametrów.
Izolacja pionowa fundamentów w starym domu.
Naturalną koleją rzeczy przechodzimy do izolacji pionowej. W tym przypadku również mamy do dyspozycji papę, jak również izolację natryskową. Przeprowadzenie montażu powinno być zgodne ze specyfikacją danego materiału
W zależności od poziomu wód gruntowych oraz struktury gruntu mamy do dyspozycji trzy rodzaje izolacji:
- Lekka.
- Średnia.
- Ciężka.
Izolacja lekka.
Izolację lekką stosujemy na gruncie piaszczystym bądź żwirowym, przy czy dom powinien znajdować się powyżej poziomu wód gruntowych. Jako materiał stosujemy masę bitumiczną bądź polimerową. Elastyczność masy znakomicie ułatwia nanoszenie, wypełniając przy tym ubytki. Nakładamy dwuwarstwowo, jedną poziomo, drugą pionowo, przy czym należy odczekać, aż pierwsza warstwa wyschnie.
Izolacja średnia.
W tym wypadku różnica zastosowania wynika z właściwości gruntu. Stosuje się ją na glebie nieprzepuszczalnej.
Do wymienionych wcześniej mas dodajemy dwie warstwy papy, poziomo i pionowo, przy zachowaniu zasady, że lepiki i papy są jednego rodzaju, smołowe ewentualnie asfaltowe.
Izolacja ciężka.
Ten typ dotyczy wysokich wód gruntowych przy jednoczesnym występowaniu gleby spoistej. W tym wypadku woda praktycznie bez przerwy krąży wokół fundamentów.
Oprócz izolacji średniej należałoby wykonać żelbetową nieckę przynajmniej do poziomu wód gruntowych.
Rodzi się pytanie: ile kosztuje izolacja pionowa fundamentów w starym domu?
Koszt tego typu operacji obliczamy podobnie jak w wypadku izolacji poziomej.
Jak ocieplić fundament starego domu.
Do tego typu izolacji wykorzystać możemy styropian. Jest on najłatwiejszy w użyciu, przy czym Izolację cieplną należy wyprowadzić ponad poziom gruntu.
Zagadnienie izolacji, ocieplania i w ogóle renowacji starego domu to niewątpliwie temat rzeka. Nie sposób ogarnąć całości w jednym krótkim artykule, dlatego zachęcam Was do podejmowania tego tematu w komentarzach. Myślę, że znajdzie się wiele osób z doświadczeniem, którym będą chciał się z nami podzielić.