Na podstawie prawa budowlanego z dnia 7 lipca 1994 roku wprowadzono rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Określa ono wszystkie wytyczne związane z budynkami i związanymi z nimi urządzeniami oraz ich usytuowaniem na działce budowlanej. Ponadto, zawiera warunki techniczne dotyczące działek przeznaczonych pod zabudowę. Należy się z nimi zapoznać, by proces budowy przebiegł w zgodzie z prawem. Zatem kiedy należy je stosować i jakich szczegółów dotyczą?
Zakres warunkowy rozporządzenia
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych zawiera wytyczne, które wyczerpująco opisują takie zagadnienia, jak – przede wszystkim:
- uciążliwości związane z budynkami przeznaczonymi pod pobyt ludzi;
- odległość budynków od granicy działki;
- dojścia i dojazdy do budynków;
- parkingi i garaże dla pojazdów;
- miejsce gromadzenia odpadów;
- uzbrojenie techniczne działki;
- rodzaje studni i ich usytuowanie;
- przepisy na temat ogrodzenia i wymiary bramy;
- bezpieczeństwo konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe i użytkowania.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych weszło wżycie 12 kwietnia 2002 roku. Natomiast dnia 7 czerwca 2019 roku Minister Inwestycji i Rozwoju wydał obwieszczenie w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu tegoż rozporządzenia. Na pewne szczegóły warto zwrócić szczególną uwagę i nie zapomnieć o nich przed rozpoczęciem budowy. Dotyczą one zarówno użytkowania budynków, jak ich usytuowania. Tekst rozporządzenia jest oczywiście ogólnodostępny. Co ważnego mogą znaleźć w nim przyszli inwestorzy i mieszkańcy budynków?
Użytkowanie budynków
Warunki techniczne użytkowania obiektów budowlanych zajmują dużą część całego rozporządzenia i określają wiele aspektów z tej dziedziny. Są one wyszczególnione w jego siódmym dziale zatytułowanym „Bezpieczeństwo użytkowania”. Ogólnie rzecz ujmując należy korzystać z nich w sposób, który nie będzie stwarzał ryzyka wystąpienia wypadków. Przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych kładą szczególny nacisk na takie obiekty związane z użytkowaniem budynków, jak:
- daszki ochronne przy wejściu – określają wymóg ich zainstalowania w budynkach o wysokości powyżej dwóch kondygnacji naziemnych;
- wypusty kanalizacyjne i sposób ich umiejscowienia;
- schody i ich zabezpieczenia;
- balustrady i wymogi z nimi związane;
- okna – rozmieszczenie i sposób ich otwierania;
- skrzydła drzwiowe – materiał i oznakowanie;
- balkony, tablice informacyjne, a także wejścia na dach.
Usytuowanie budynku
Przed rozpoczęciem prac budowlanych na zakupionej działce, warto zapoznać się z wytycznymi rozporządzenia w sprawie usytuowania budynków. Dokładnie przeanalizować trzeba zwłaszcza artykuł dwunasty rozdziału pierwszego, dotyczący szczegółów odległości budynku od granic działki. Znaczenie ma tu projekt budynku i obecność na danej jego ścianie drzwi i okien. Ściana bez okien i drzwi powinna znajdować się w odległości co najmniej trzech metrów od granicy, natomiast ściana z oknami i/lub drzwiami – co najmniej czterech metrów.
Budynki i pomieszczenia
Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, dotyczy także kwestii zaprojektowania budynków i ich wewnętrznych pomieszczeń. W rozporządzeniu tym oprócz wymagań ogólnych na ten temat, znajdziemy również wytyczne związane z:
- oświetleniem i nasłonecznieniem;
- wejściami do budynków i mieszkań;
- schodami i pochylniami;
- pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi, higienicznosanitarnymi, technicznymi i gospodarczymi.
Wyposażenie techniczne
Warunki techniczne użytkowania budynków mieszkalnych są ściśle powiązane z wyposażeniem technicznym budynków. Oczywiście i tego obszaru nie pominięto w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać wszystkie budynki przeznaczone do codziennego użytku przez ludzi. W tej grupie określono przede wszystkim kwestie dotyczące:
- instalacji wodociągowej zimnej i ciepłej wody;
- kanalizacji ściekowej i deszczowej;
- instalacji ogrzewczej;
- przewodów kominowych;
- klimatyzacji i wentylacji.
Zapoznając się z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu łatwiej jest realizować warunki użytkowania budynków mieszkalnych i funkcjonować zgodnie z nimi. Przed rozpoczęciem każdej inwestycji budowlanej należy się z nimi zapoznać i należycie je przestrzegać. Jest ich wiele, ale wszystkie są zrozumiałe i zasadne. Osoby, które chcą pełnić samodzielne zadania techniczne w branży budowlanej muszą znać cały zbiór wytycznych zawartych w rozporządzeniu i zdać w tym celu stosowny egzamin.