Energia elektryczne nie należy do najtańszych mediów. Co więcej, każdego roku wydaje się na nią coraz więcej. Dlatego warto poznać sposoby na obniżenie kosztów związanych z korzystaniem z tego dobrodziejstwa. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, gdy zdecydujesz się na ogrzewanie elektryczne w domu. Na jakie grzejniki elektryczne z niskim poborem energii warto zwrócić uwagę?
Jakie grzejniki elektryczne z niskim poborem energii?
Co warto wiedzieć na temat pieców elektrycznych akumulacyjnych?
Gdy pragnie się zainwestować w grzejniki na prąd energooszczędne, warto zainteresować się piecami elektrycznymi akumulacyjnymi. To bardzo dobry sposób na niższe koszty ogrzewania. Wyróżniają się konstrukcją, która pozwala im na gromadzenie ciepła, a następnie oddawanie go nawet przez kilka godzin. Takie urządzenie można zatem ładować, gdy obowiązuje tańsza taryfa. W zależności od zakładu energetycznego występuje ona najczęściej nocą, a także między godziną 13 a 15. Dzięki temu można płacić niższe rachunki i korzystać z pieca wtedy, gdy jest potrzebny. Jednakże wówczas korzysta się z systemu dwutaryfowego, jeśli chodzi o rozliczanie z zakładem energetycznym.
Grzejnik elektryczny z niskim poborem energii – grzejniki elektryczne marmurowe
Na liście tanich rozwiązań wymienia się także grzejniki elektryczne marmurowe. Są to urządzenia, które wykorzystują naturalne właściwości kamienia do magazynowania ciepła. Następnie oddają one je całą swoją powierzchnią.
Grzejniki na prąd energooszczędne
Zastanawiając się nad najlepszym rozwiązaniem, warto także rozważyć zakup energooszczędnych grzejników elektrycznych na przykład z aluminiowej obudowy, które mają ceramiczny rdzeń zawierający elementy grzejne. Pozwalają one na sprawne nagrzewanie się rdzenia, który jest wspaniałym akumulatorem ciepła. Co więcej, w tym przypadku jest ono także wolno oddawane. To sprawia, że urządzenie pobiera energię elektryczną przez krótki czas. Natomiast ciepło oddawane jest przez długi czas.
A może warto wybrać energooszczędne grzejniki z radiatorem?
Na rynku dostępne są także energooszczędne grzejniki z radiatorem. Wykonany on jest z blachy aluminiowej, której grubość kształtuje się na poziomie 0,2 mm. W tym komponencie znajdują się spirale grzejne. Radiator wyróżnia się dużą powierzchnią grzewczą, co zapewnia dużą wydajność przy małym poborze energii elektrycznej.
Jak dostosować pracę grzejnika elektrycznego z termostatem, aby zapewnić niskie zużycie energii?
Grzejnik elektryczny z termostatem powinien być dostosowany do aktualnie panujących warunków. Używając takiego urządzenia, trzeba pamiętać o jego wyłączeniu, gdy zrobi się cieplej i nie jest to potrzebne. Często się to zaniedbuje, co prowadzi do wyższych kosztów energii. Podstawowe grzejniki elektryczne z termostatem reguluje się w sposób ręczny. Jednakże wychodząc z mieszkania, trzeba je wyłączyć lub zmniejszyć moc.
Większą wygodę zapewniają grzejniki elektryczne z termostatem z możliwością programowania. W tym przypadku bez problemu ustawi się niższą moc w konkretnych godzinach, czy też dniach. Co więcej, mikroprocesor dostosuje pracę urządzenia do panujących warunków otoczenia. Niższa temperatura sprawi, że sprzęt się włączy, ale wyłącznie do chwili osiągnięcia tej, która ustawiona została przez użytkownika. Warto podkreślić, że automatyczne obniżanie temperatury na przykład podczas nieobecności mieszkańców może przynieść spore oszczędności. Do programowania służą przyciski zlokalizowane na obudowie. Może to także odbywać się za pomocą pilota lub z wykorzystaniem odpowiedniej aplikacji w telefonie.
Bezpieczeństwo podczas montowania grzejnika elektrycznego z niskim poborem energii Podczas montażu grzejnika elektrycznego z niskim poborem energii należy mieć na uwadze kilka aspektów, które są ważne, jeśli chodzi o kwestię związaną z bezpieczeństwem. Takie urządzenie nie powinno być montowane bezpośrednio pod wanną, czy brodzikiem. Gdy grzejnik ma być podłączony do gniazdka za pomocą wtyczki, wybiera się gniazdko wyróżniające się podwyższoną klasą szczelności. Nie może ono także mieć bezpośredniego kontaktu z wodą. To niebezpieczeństwo można zniwelować, gdy podłączy się urządzenie bezpośrednio do instalacji elektrycznej i połączy z kablami w puszcze podtynkowej, a włączanie i wyłączanie powierzy się automatycznemu termoregulatorowi. Niezależnie od wybranego sposobu sam grzejnik także trzeba zabezpieczyć przed kontaktem z bieżącą wodą. Jednakże nie trzeba rozważać, czy na taki grzejnik można powiesić wilgotny ręcznik. W tym przypadku warto wybrać model wykonany ze stali nierdzewnej. Jest to materiał odporny na korozję, a także niezwykle wytrzymały i odporny na uszkodzenia. Dlatego grzejniki wykonane z tego materiału to gwarancja bezpieczeństwa i wygody.