Gdy poszukujemy idealnego rozwiązania dla skutecznej wentylacji domu lub mieszkania, warto rozważyć system rekuperacji. Ze względu na szereg zalet są bardzo popularne wyróżniają się swoją skutecznością, bez względu na to, jaki jest metraż naszego domu. Co warto wiedzieć o wentylacji mechanicznej?
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna umożliwiająca wymianę powietrza wewnątrz budynku na świeże powietrzne z zewnątrz. Za sprawą zastosowania specjalnych systemów filtracji dodatkowo oczyszczane jest ono ze wszelkich alergenów, kurzu, a także smogu. Rekuperacja to doskonałe rozwiązanie dla nowoczesnych i energooszczędnych budynków. Nie ma konieczności budowania kominów do wentylacji grawitacyjnej, co jest niewątpliwą zaletą.
Rekuperator to kilka części. Możemy wśród nich wymienić wymiennik ciepła odpowiadający za odzyskiwanie energii cieplnej. Mamy do wyboru wymienniki krzyżowe, spiralne przeciwprądowe, proste przeciwprądowe, a także obrotowe — mają one zastosowanie w różnych przypadkach.
Nie mniej istotną część rekuperatora stanowią filtry, które oczyszczają powietrze z różnego rodzaju pyłków i zanieczyszczeń, aby nie przedostawały się do środka danego obiektu. Wentylacja mechaniczna z filtrami wyższej klasy chroni ponadto przed bakteriami i drobnoustrojami, jednocześnie dbając o nasze zdrowie. Ważnym elementem rekuperatora, jest także jego obudowa. Będzie miała ona znaczący wpływ na komfort użytkowania.
Izolacja termiczna i akustyczna pozwala na ograniczenie strat energii, a także obniżenie poziomu hałasu, który wytwarzają wentylatory. Dlatego właśnie instalacja rekuperacyjna jest niezwykle wygodna w użytku oraz nie jest uciążliwa podczas codziennego wypoczynku.
Koszt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła
Cena wentylacji mechanicznej waha się w przedziale od 7 000 do 25 000 złotych. Zależy ona od mocy urządzenia, a także jego rodzaju. Koszt całego systemu rekuperacji jest natomiast wydatkiem od 17 000 do 35 000 złotych. Wysokość zależy z kolei od prowadzenia przewodów wentylacyjnych oraz tego, jaką mają długość. Każdy budynek jest zbudowany w inny sposób – stąd różnice. Właśnie z tego powodu system rekuperacji powinien być zaprojektowany indywidualnie przez specjalistę z tej dziedziny – weźmie on pod uwagę pomiary i nasze oczekiwania.
Miejmy też na uwadze też stałe koszty, które wiążą się z korzystaniem z systemu rekuperacji. Wentylacja ta pracuje non stop – 7 dni w tygodniu, przez 24 w ciągu doby. Średnio koszt pracy tego rozwiązania wynosi od ok. 150 do nawet 300 złotych. Do tego powinniśmy doliczyć konieczność wymiany filtrów, która powinna odbywać się mniej więcej co 3 miesiące – oznacza to koszt ok. 50-70 złotych. Do tego przeglądy raz w roku – 100 zł, a także ewentualne bieżące naprawy.
Kiedy nie warto robić wentylacji z odzyskiem ciepła?
Jak w przypadku każdego rozwiązania, tak też w przypadku wentylacji mechanicznej pojawiają się pewne wady. Wentylacja z odzyskiem ciepła nie jest więc dla każdego. Wśród wad systemu rekuperacji możemy wymienić właśnie koszty eksploatacji. Nie obejdzie się też bez systematycznych przeglądów, serwisowania i wymiany filtrów, o których to wspomnieliśmy w akapicie wyżej. Wentylacja z odzyskiem ciepła nie będzie więc dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy zaprzątać sobie głowy dbaniem o ten system.
Ponadto rekuperator do działania wymaga prądu. Dlatego też rachunki za energię elektryczną wzrosną. Nie wspominając już o kosztach instalacji, które niektórych mogą przerazić. Warto tu jednak zaznaczyć, że koszty tej inwestycji szybko się zwrócą, natomiast wydatki za prąd nie będą przewyższały kwot, uda nam się zaoszczędzić na ogrzewaniu.
Kiedy już zdecydujemy się na wentylację z odzyskiem ciepła, dobrym pomysłem będzie też zamontowanie paneli fotowoltaicznych. Wówczas energię do zasilania rekuperatora będziemy mogli pozyskać z odnawialnego źródła energii. System będzie wtedy oszczędny i przyjazny środowisku. Rekuperacja może działać nie do końca poprawnie, jeśli jej montaż powierzymy niewykwalifikowanej firmie, chcąc zaoszczędzić. Zdecydowanie nie warto oszczędzać na systemie rekuperacji, ponieważ będzie to później rzutować na jej działaniu i finalnie wydamy jeszcze więcej niż planowaliśmy na początku.
Również ważny jest fakt, że przepływ powietrza przez kanały wentylacyjne może nieco wysuszać powietrze, dlatego wilgotność powietrza w domu się zmniejszy. W efekcie może to mieć negatywny wpływ na dolegliwości skórne, układ oddechowy i podrażnienia oczu.
Treść powstała z wykorzystaniem źródeł: https://mebleramadan.pl/