Jedną z pierwszych prac jakich podejmujemy się podczas remontu łazienki lub kuchni jest wymiana podłóg. Zazwyczaj decydujemy się na położenie płytek usuwając stare. Nie jest to proste zajęcie chociażby z uwagi na konieczność skuwania starych płytek. Ta czynność zajmuje wiele cennego czasu, który jest bardzo istotny w trakcie remontu. Osoby, które szukają mniej czasochłonnych rozwiązań mogą zastanawiać się czy można kłaść płytki na płytki. Istnieje możliwość odnowienia podłogi bez konieczności usuwania starej glazury. Musi jednak zostać spełnionych kilka warunków.
Płytki na płytki – krok po kroku
Układanie płytek na płytki powinniśmy zacząć od przygotowania podłoża. Musimy wówczas sprawić wytrzymałość i przyczepność starych płytek. Wykonujemy to za pomocą drewnianego trzonka młotka lub drewnianego palika. Jakość starej glazury sprawdzamy opukując ją i wsłuchując się w dźwięki, które usłyszymy. Jeśli odgłos będzie wydawał się „pusty”, tzn. że płytka odstaje od nawierzchni i będzie konieczne jej usunięcie. W takiej sytuacji prawdopodobnie płytka trzyma się jedynie na otaczającej ją fudze. Powstałe luki należy więc wypełnić zaprawą tynkarską i wyrównać z poziomem starej glazury. Jeśli jednak takich płytek będzie dużo, należy zrezygnować z kładzenia nowej glazury na starą.
Zakładając, że na tym etapie nie ma żadnych komplikacji, przechodzimy do starcia gładkiej powłoki starych płytek, robiąc na nich rysy, pory i zadrapania za pomocą szlifierki kątowej, wiertarki z gumową tarczą lub papieru ściernego. Dzięki temu przyczepność nawierzchni będzie większa.
Kolejną czynnością jaką powinniśmy wykonać jest dokładne oczyszczenie i odtłuszczenie starej glazury. W tym celu możemy zastosować gąbkę i ciepłą wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń lub z proszkiem do prania. Następnie spłukujemy płytki czystą wodą i osuszamy je.
Następnym krokiem jest pomalowanie płytek preparatem gruntującym. Aby zapewnił należytą przyczepność i chropowatość powierzchni powinien zawierać kruszywo i bazować na żywicy akrylowej. Preparat musi schnąć 24 godziny.
Następnym etapem pracy jest klejenie płytek. Powinniśmy mieć pewność, że kupiony przez nas klej epoksydowy lub elastyczna zaprawa klejąca charakteryzuje się dobrą przyczepnością. Od nas zależy, który preparat wybierzemy. W przypadku zakupu zaprawy poniesiemy mniejsze koszty, jednak będziemy musieli liczyć się z gorszymi parametrami. Taki materiał nie jest wodoszczelny, więc uniemożliwia na przykład zamontować kabiny prysznicowej. Dlatego lepszym choć droższym rozwiązaniem będzie kupienie odpowiedniego kleju epoksydowego.
Ostatnim etapem jest układanie nowej glazury na starych płytkach. Używając pacy z ząbkami mniejszymi niż 8-9 mm, nakładamy klej lub zaprawę elastyczną. Każdą nową płytkę przykładamy po kolei do pokrytej klejem powierzchni i dociskamy uderzając w nie gumowym młotkiem.
Czy położenie nowych płytek na starych jest bezpieczne?
Położenie nowej glazury w kuchni lub w łazience jest nieuniknione. Nowe płytki umieszczane na starych to doskonała metoda oszczędności czasu i dodatkowej pracy. Taki sposób odnawiania podłóg wiąże się z koniecznością zachowania ogromnej precyzji i ostrożności. Dzięki temu prace prawdopodobnie pójdą sprawniej. Efekt końcowy może okazać się równie estetyczny co po usunięciu starej glazury. Niestety nawet najlepiej wykonany montaż nie daje gwarancji na to, że po dłuższym czasie płytki ceramiczne znajdujące się pod spodem utrzymają te na wierzchu. Położenie płytek na mało stabilną nawierzchnię może przyczynić się do tego, że płyty zaczną odchodzić całymi płatami. Ponadto taki sposób renowacji podłogi wiąże się min:
– ze zmniejszenie powierzchni łazienki,
– z koniecznością przedłużania rurek wystających ze ścian,
– z wymianą wanny jeśli jest ona idealnie dopasowaną do otaczających ją płytek.
Aby ryzyko wystąpienia problemów było jak najniższe warto zatrudnić sprawdzoną ekipę remontową, gdyż takie prace wymagają ogromnej wiedzy, precyzji i użycia odpowiednich materiałów. Warto jednak zastanowić się czy poświęcenie więcej czasu i pracy na usunięcie starej warstwy płytek nie okaże się lepszym rozwiązanie.
Podsumowanie
Układanie płytek na płytkach jest jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak pamiętać o spełnieniu odpowiednich warunków by móc w taki sposób odnowić kuchnię czy łazienkę. Kluczowe w tym procesie jest sprawdzenie wytrzymałości i przyczepność starych płytek oraz inwestycja w odpowiednie materiały. Warto jednak mieć na uwadze, że nawet najlepiej wykonany montaż nowej glazury na starej nie gwarantuje trwałości na lata.