Każdy budujący , którego obiekt nie ma dostępu do kanalizacji, musi zdecydować w jaki sposób będzie odprowadzał ścieki. Temat nieczystości nie należy do najprzyjemniejszych , jednak warto mieć świadomość, jakie opcje są dostępne, tak aby w przyszłości obsługa systemu była prosta, tania i skuteczna.
Najpopularniejszymi obecnie stosowanymi systemami do odprowadzania ścieków są przydomowe czyszczalnie ścieków i szamba ekologiczne. Tradycyjne szamba, stanowiące zbiornik bezodpływowy powoli odchodzą do lamusa. Mimo, że ich montaż i zakup jest stosunkowo tani, późniejsza eksploatacja jest dość uciążliwa i kosztowna.
Jak działają zatem szamba ekologiczne i przydomowa oczyszczalnia ścieków ? Czy tradycyjne szambo można przebudować na przydomową oczyszczalnię ścieków ?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków
Przydomowa oczyszczalnia ścieków pozwala na oczyszczanie ścieków za pomocą procesów oczyszczania mechanicznego i tlenowego. Są to zjawiska sedymentacji i flotacji. Oczyszczanie mechaniczne odbywa się w częściach osadnikowych oczyszczalni. Stało osad gliny ulega fermentacji i rozkładowi. Płynna część ścieków przechodzi natomiast do strefy oczyszczalnia tlenowego w warunkach biologicznych. Ścieki oczyszczone w taki sposób nie są już groźne dla środowiska. Wodę po oczyszczaniu można odprowadzić do gruntu lub wód powierzchniowych.
Budowa własnej przydomowej oczyszczalnie ścieków gwarantuje zatem kompleksowy proces oczyszczania. System ten jest całkowicie bezobsługowy.
Szambo ekologiczne
Szambo ekologiczne to mniej skomplikowana wersja przydomowej oczyszczalni ścieków. Jest to system oczyszczania z osadnikiem gnilnym i drenażem rozsączającym, który stanowią preforowane przewody rozmieszczone na większej powierzchni.
Pojęcie szamba ekologicznego bywa często wykorzystywane w celach marketingowych jako określenie oczyszczalni drenażowej.
Różnice
Przydomowa oczyszczalnia ścieków i szambo ekologiczne różni kilka aspektów. Szambo ekologiczne w przeciwieństwie do oczyszczalni kontynuuje proces oczyszczanie w różnych sekcjach, a nie jednym zbiorniku poprzez swoją budowę, w skład której wchodzi osadnik gnilny i układ drenażu rozsączającego. Cechuje je także niższy koszt inwestycyjny, choć wymaga ono wrzucania do toalety specjalnych tabletek zawierających kultury bakterii. Co jakiś czas konieczne jest także czyszczenie filtra i opróżnianie osadnika gnilnego.
Szambo ekologiczne wymaga także dużej powierzchni działki koniecznej do instalacji rozbudowanego systemu drenażowego. Nie w każdym miejscu można zainstalować szambo ekologiczne. Ze względu na procesy tlenowe zachodzące w instalacji, wskazane jest lokowanie szamba w miejscach o niskim poziomie wód gruntowych i przepuszczalnym gruncie. Warto mieć także świadomość, że w związku z tym, że procesy oczyszczania zachodzą w przewodach drenażowych, mogą one po kilku latach się zatkać, co uniemożliwi dalszą eksploatację i będzie wymagało konserwacji, która będzie wiązała się z dodatkowymi kosztami.
Aspekt ekonomiczny
Wiemy już, jakie są różnice techniczne pomiędzy szambem ekologicznym i przydomową oczyszczalnią ścieków. Oprócz różnicy w aspektach technicznych można jednak zauważyć także różnice w aspekcie finansowym. Ekologiczne szambo przydomowe wymaga niższego nakładu finansowego na etapie inwestycji, wymaga jednak zakupu tabletek z kulturami bakterii oraz wykonywania okresowej usługi czyszczenia. Drenaże po kilku latach eksploatacji mogą się także zatkać i konieczna będzie ich naprawa. Szambo wymaga także spełnienia innych określonych warunków takich jak odpowiednia powierzchnia i rodzaj gleby. Należy także mieć świadomość, że w szambie ekologicznym nie ma się kontroli nad procesem oczyszczania ścieków.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga większego nakładu finansowego na etapie inwestycji niż szambo ekologiczne. Nie wymaga ona jednak żadnych dodatkowych kosztów ani obsługi. Oznacza to, że koszt inwestycji szybko się zwraca. Montaż przydomowej oczyszczalni ścieków jest możliwy na działce z dowolnym rodzajem gleby i o dowolnej powierzchni
Powyższe różnice często przemawiają za tym, że właściciele domów jednorodzinnych ceniący sobie wygodę znacznie częściej inwestują w przydomową oczyszczalnię ścieków aniżeli w szambo ekologiczne. Decydując się na oczyszczalnię, można praktycznie całkowicie zapomnieć o aspekcie odprowadzania ścieków. Wyższy koszt początkowy rekompensuje późniejszy komfort z użytkowaniu.
Czy tradycyjne szambo można zmienić w przydomową oczyszczalnię?
Jest to możliwe. Ograniczeniem mogą okazać się jednak lokalne przepisy, które często nie pozwalają na takie rozwiązania. Jednym z problemów jaki można napotkać może być także stan techniczny zbiornika.
Źródło: https://pkfi.pl/