Ogrzewanie podłogowe to jedno z najbardziej komfortowych i efektywnych rozwiązań, jeśli chodzi o systemy grzewcze. Jeśli planujesz instalację takiego ogrzewania w swoim domu lub mieszkaniu, warto wiedzieć, jak przebiega taki proces. W tym artykule omówimy, jak wykonać instalację ogrzewania podłogowego krok po kroku, aby uzyskać optymalny efekt grzewczy i zapewnić sobie maksymalny komfort cieplny w Twoim domu.<\p>
Instalacja ogrzewania podłogowego
Instalacja ogrzewania podłogowego nie jest jakoś specjalnie skomplikowane, jednak proces ten wymaga od nas zaangażowania, w postaci dokładnie zrobionych prac montażowych. Jeżeli podłączymy podłogówkę w odpowiedni sposób rozkład czynnika grzewczego w naszym domu będzie działał w odpowiedni sposób, zyskamy również większy komfort cieplny w pomieszczeniach.
Ogrzewanie podłogowe może stanowić jedyne źródło grzewcze w naszym domu, co powoduje, że jest to bardzo opłacalna inwestycja. Nie potrzebujemy wtedy dodatkowych grzejników czy kaloryferów. Nasza podłoga jest ciepła, więc możemy chodzić w domu na boso nawet w zimę. Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, więc warto rozważyć jego montaż.
Ogrzewanie podłogowe jako technologia grzewcza
Współczesna technologia produkcji pozwala na osiąganie bardzo wysokich standardów, jeśli chodzi o standardy ekonomiczne i sprawne systemy grzewcze. Podłogówka, czyli inaczej ogrzewanie podłogowe jest systemem pracującym w dosyć niskiej temperaturze. Dlatego najlepsze efekty ogrzewania mieszkań zyskuje się poprzez połączenie podłogówki z pompą ciepłą jak i z kotłami kondensacyjnymi.
Dzięki małej różnicy temperatur: czynnika grzewczego oraz dolnego źródła zasilania uzyskiwanego z powietrza, wody czy gruntu umożliwia dobrą redukcję strat ciepła. Układanie podłogówki Po podjęciu decyzji o instalacji ogrzewania podłogowego w domu, musimy je zamontować. Ważnym aspektem jest ułożenie podłogówki w odpowiedni sposób. Trzeba pamiętać, że podłoga z instalacją ogrzewania podłogowego zbudowana jest z kilku różnych warstw, przez co istotne jest przygotowanie równego podłoża, na którym o wiele prościej będzie rozprowadzić nam pętle grzewcze.
Taką instalację wprowadza się najczęściej w przypadku rur wielowarstwowych, które są najbardziej przystosowane do warunków panujących w czasie pracy podłogówki. Można używać również rur miedzianych i polipropylenowych.
Montaż ogrzewania podłogowego
Najważniejsze w całym montażu są dwie kwestie:
- posiadanie dostosowanego do naszych oczekiwań projektu i wykorzystanie dobrej jakości materiałów.
- wykonanie izolacji z gotowych materiałów systemowych, do których mocuje się rury, a następnie całość zatapia w grubej warstwie jastrychu.
Warto na połączeniu ze ścianą rozłożyć specjalną elastyczną taśmę. Ostatnią częścią prac montażowych jest dobór odpowiednich materiałów wykończeniowych na podłogę.
Odpowietrzanie podłogówki
Przed konkretnym wyjaśnieniem jak odpowietrzyć podłogówkę, musimy najpierw dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy nasze ogrzewanie podłogowe jest sprawne. Jak rozpoznać, że nasza podłogówka potrzebuje odpowietrzenia? Jeżeli jesteśmy wstanie zauważyć, że w naszym domu jest chłodniej niż zwykle, a korzystamy z ogrzewania podłogowego, może to
oznaczać, że nadszedł czas na odpowietrzenie podłogówki. Dodatkowo, jeśli słyszymy drobne buczenie, szum i bulgotanie z instalacji, powinniśmy podjąć się odpowietrzenia ogrzewania podłogowego.
Musimy pamiętać, że jeżeli posiadamy ogrzewanie podłogowe, to raz na jakiś czas mamy obowiązek wykonać kilka drobnych prac konserwacyjnych. Nie są one jakoś specjalnie skomplikowane oraz męczące, jeżeli chodzi o pracę fizyczną.
W przypadku odpowietrzania podłogówki wystarczy dostosować się do poniższej instrukcji:
- pierwsze, co powinniśmy zrobić to rozkręcić pompę ciepła, tak aby działała ona maksymalnie;
- następną rzeczą jaką powinniśmy zrobić jest zakręcenie zaworów odcinających, znajdujących się na belce, ale należy zostawić otwarty jeden z nich;
- następnie odkręć wodę i zaczekaj aż zbędne powietrze ujdzie z rur. Jeżeli zdarzy ci się usłyszeć silne szumy i zobaczyć krople wody, nie denerwuj się, takie coś zawsze może wystąpić. Proces ten może potrwać około 10 minut.
Jeden obwód jest już odpowietrzony. Następnie opisane powyżej czynności powtórz na wszystkich obwodach. Nie można przeoczyć żadnego, aby wszystko poprawnie działało.
Gdy już skończysz odpowietrzać wszystkie pętle powinieneś odkręcić zawory regulacyjne, czyli wznowić działanie swojej podłogówki.
Musisz pamiętać także o tym, żeby pilnować temperatury wody. Istnieje ryzyko, że jeżeli ustawisz zbyt wysoką temperaturę wody, może pojawić się w niej powietrze, wskutek czego elementy instalacji grzewczej będą bardziej narażone na korozję i konieczne będzie ponowne przeprowadzenie instalacji.
Ogrzewanie podłogowe – schemat jest niezbędny
Jedną z najważniejszych rzeczy podczas montażu ogrzewania podłogowego jest schemat jego wykonania. Odpowiednio dobrany schemat podłogówki będzie możliwy jedynie po sporządzeniu dokumentacji projektowej, która jest niezbędna również do innych etapów montażu. Schemat ten powinien dotyczyć takich rzeczy jak ogrzewanie elektryczne, a także ogrzewanie podłogowe wodne. Jeżeli chcemy mieć instalację podłogową musimy mieć dokładny opis techniczny wraz z rysunkami, stanowiącymi indywidualny schemat podłogówki.
Te dokumenty muszą również uwzględniać dodatkowe obiekty (jeżeli takie występują), takich jak chociażby pompy ciepła. Jest to podstawa do dobrania odpowiedniego rozdzielacza ogrzewania podłogowego, przekroju kabli oraz ustalenie ich rozmieszczenia. Uwzględniony w projekcie musi być koniecznie sterownik do ogrzewania podłogowego oraz temperatura czynnika grzewczego. Trzeba pamiętać o innych istotnych kwestiach takich
jak rozkład szczelin dylatacyjnych, a także dokładny układ obiegów grzewczych w każdym pomieszczeniu. Dzięki dobrze rozplanowanej instalacji podłogowej możliwa jest wygodna regulacja temperatur.
Tekst napisany z wykorzystaniem źródeł z: https://ebudowadomu.pl/