Płyta fundamentowa jest kluczowym elementem każdej budowy, ponieważ to ona zapewnia stabilną i trwałą podstawę dla całej konstrukcji. Jeśli chcesz zbudować solidny dom lub inny budynek, musisz wiedzieć, jak najlepiej wykonać płytę fundamentową. W tym artykule omówimy najważniejsze kroki i wskazówki, które pomogą Ci zbudować solidny fundament dla Twojej przyszłej konstrukcji.
Płyta fundamentowa krok po kroku
Czym jest płyta fundamentowa? Płyta fundamentowa jest to płyta betonowa wylewana na budowach, a jej zbrojenie w większości przypadków stanowią stalowe pręty, lecz jest również opcja zastosowania zbrojenia rozproszonego.
Kolejną ważną kwestią jest uzyskanie odpowiedniego kształtu płyty fundamentowej. Musi być on zgodny z wytycznymi projektanta, aby pasowała pod planowany budynek. Przy jej wykonaniu jest możliwość wykorzystania elementów szalunkowych.
Warto wiedzieć, że dzisiejsza płyta fundamentowa jest alternatywę dla ław fundamentowych oraz stóp fundamentowych. Jest pomiędzy wiele różnic. Jedną z nich jest konieczna głębokość wykopu, przy wybraniu opcji płyty fundamentowej, jest on znacznie płytszy niż w innych przypadkach.
Lecz pomimo wielu zalet płyt fundamentowych, decyzje o tym, czy dla danego projektu lepiej abyśmy zastosowali fundament tradycyjny, czy płytę fundamentową, musi podjąć projektant. Robi on to już na etapie wykonywania projektu budowlanego.
Płyta fundamentowa przekrój
Standardowego przekroju dla płyt fundamentalnych nie jesteśmy wstanie dokładnie określić, ponieważ jej grubość zależy od wielu czynników, a projekty budowli są bardzo różne. Dodatkowo warunki panujące w różnych regionach też znacząco się różnią.
Do dobrania odpowiedniego przekroju płyty fundamentowej niezbędny jest projektant, który wykona wszystkie niezbędne obliczenia, których my sami nie jesteśmy wstanie zrobić, ponieważ są one bardzo szczegółowe. Najczęściej dobieranym przekrojem przez projektantów jest przekrój o wysokości od 18 do 35 centymetrów.
Płyta fundamentowa warstwy
Płyta fundamentowa składa się z kilku warstw:
- pierwszą warstwę, czyli wyrównawczo-podkładową, stanowi najczęściej cienki beton o grubości około 10 cm.
- kolejno żelbetowe obiekty płytowe powinno się zbroić najlepiej w schemacie zbrojenia krzyżowego – jest ono najlepszą opcją głównie ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia. Zbrojenie krzyżowe wykonywane jest w większości przypadków z prętów stalowych żebrowanych.
- nie wolno pominąć ułożenia siatki zbrojeniowej na górze i dole płyty.
Trzeba koniecznie stosować się do zasady, że beton, który będzie wylewany powinien być klasy nie niższej niż C16/20. Dodatkowo w miejscach, w których mają w przyszłości znajdować się ściany czy inne elementy konstrukcyjne, projektant musi uwzględnić konieczne dozbrojenie.
Kolejną kwestią jest odpowiednie ułożenie prętów w płycie. Powinny być one układane zachowaniem wymaganej odległości między krawędzią prętów, a zewnętrzną krawędzią betonu. Jest to bardzo ważna sprawa dla osiągnięcia wymaganej odporności przez płytę. Odległość ta zazwyczaj wynosi od 3 do 5 cm.
Jak zrobić płytę fundamentową
Wykonanie płyty fundamentowej wymaga realizacji kilku etapów:
- najpierw niezbędny jest płytki wykop na głębokość około 20cm. Musi mieć on głębszą ostrogę, po obwodzie na 40 cm głębokości. Wzdłuż obwodu powinniśmy wykonać szalunek z płyt OSB lub desek i palików, tak aby ich górna krawędź znajdowała się około 10cm powyżej gruntu.
- następnie wykop ten zasypujemy piaskiem, warstwa piasku powinna wynosić około 10-15cm grubości. Nie możemy zapomnieć, że piasek ten trzeba odpowiednio uformować i zagęścić.
- po wsypaniu piasku do wykopu, powinniśmy wyłożyć go specjalną folią budowlaną, ale nie jest to konieczne.
- kolejnym naszym zadaniem jest wykonanie odpływów kanalizacyjnych w łazience oraz kuchni. Musimy wiedzieć, że główna rurka odchodząca do szamba w naszym domu musi mieć średnicę minimum 150 mm, a odpływy od toalet, umywalek czy pryszniców odpowiednio 100mm i 50mm średnicy. Ważne jest to by odpływy wystawały dodatkowo 10 cm powyżej poziom płyty oraz żeby były zaślepione podczas zalewania betonem oraz podczas budowy.
- gdy wszystkie procesy opisane wyżej są dokładnie przygotowane, powinniśmy teraz wykonać przyłącza wody i w prądu do miejsc, gdzie docelowo mają się znajdować.
- w kolejnym etapie musimy odpowiednio wykonać siatkę zbrojeniową, najlepiej jednowarstwową z drutu żebrowanego. Trzeba wziąć pod uwagę by zbrojenie nie leżało bezpośrednio na piasku lub folii, a wręcz przeciwnie. Powinno być ono podparte od spodu kawałkami betonu, kostkami lub kamieniami.
- Jeśli mamy do czynienia z większą budowlą, zaleca się wykonanie zbrojenia dwuwarstwowego po obwodzie ścian nośnych. Kolejno wlewamy beton. Jest również możliwość zrezygnowania z tradycyjnego zbrojenia prętami, a w zamian zamówić beton z betoniarni z domieszką włókien polipropylenowych.
- gdy beton już zastygnie należy wykonać hydroizolację nawierzchniową w postaci papy termozgrzewalnej lub dysperbitu.
Prawidłowe wykonanie powyższych etapów gwarantuje powstanie solidnej płyty fundamentowej. Potrzebny jest też czas i odpowiednia ilość środków, na materiał i robociznę.
Treść powstała z wykorzystaniem źródeł: https://mebleramadan.pl/