Mole w mieszkaniu to niezwykle kłopotliwy problem. Uwielbiają miejsca ciemne, suche i ciepłe — dlatego tak cenią sobie nasze szafy z ubraniami i kuchenne szuflady. Te małe szkodniki mogą dostać się do naszego domu przez przypadek, wystarczy otwarte okno czy pechowa paczka kaszy w sklepie. Jak zatem skutecznie pozbyć się kłopotliwych insektów raz na zawsze?
Kilka słów o molach
Podejrzana dziura w swetrze? Winowajcy nie trzeba szukać daleko. To sprawka moli odzieżowych, które wygryzają w tkaniach sporej wielkości otwory. Najchętniej pochłaniają tkaniny naturalnego pochodzenia, takie jak bawełna, naturalne futra czy wełna. Najgroźniejsze dla naszych ubrań nie są jednak dorosłe mole — owad żyje od dwóch tygodni do miesiąca. Wystrzegać się należy przede wszystkim larw składanych przez samice — to właśnie one atakują nasze ubrania. Stadium larwalne mola odzieżowego może trwać od miesiąca do nawet dwóch lat. W przypadku tak inwazyjnego gatunku jak ten najważniejsza jest szybka reakcja i systematyczność w działaniu.
Sposoby na mole odzieżowe
Najpopularniejszą bronią w walce z molami odzieżowymi jest lawenda. Owady te nie tolerują jej zapachu, dlatego najlepszym sposobem na pozbycie się niechcianych lokatorów z szafy jest rozmieszczenie wśród ubrań woreczków zapachowych wypełnionych gałązkami lawendy. Krzew ten długo utrzymuje swój zapach, głównie dzięki obecności olejków eterycznych. Jeśli nie mamy pod ręką lawendy, spróbujmy wykorzystać skórki pomarańczy lub cytryny — mole nie przepadają za cytrusami, emitują one nieprzyjemny dla owadów zapach. Podobnie jest z aromatem igieł sosnowych, który odstrasza niszczycielskie owady. Aby uchronić ubrania przed działaniem szkodników, wystarczy wypełnić igliwiem bawełniane woreczki lub wyłożyć nimi dno szuflad i szaf. Ciekawą alternatywą dla lawendy i cytrusów są olejki eteryczne. Wśród tych działających na mole znajdziemy m.in.:
- paczulę
- olejek goździkowy
- olejek tymiankowy
- olejek cedrowy
Jak zapobiegać molom w szafie?
Atakowanie nieproszonych gości nie może skończyć się na środkach doraźnych. Aby zapobiec wizytom moli w naszej szafie, warto zastosować działanie profilaktyczne. Półki i szafy, z których korzystamy, najlepiej przemyć środkiem specjalistycznym lub wodą z dodatkiem octu lub nielubianego przez owady olejku eterycznego. Dodatkowo każdorazowo przy zmianie garderoby wyciągajmy i wywietrzmy nasze ubrania — w zależności od warunków pogodowych, larwy moli zginą w świetle promieni słonecznych lub zaatakowane przez niską temperaturę. Wkładając garderobę do szafy, zadbajmy o przestrzeń dla odzieży. Ważne jest, aby wisiała luźno, tak aby zapewnić przepływ powietrza pomiędzy wieszakami. W sezonie letnim zadbajmy o nasze swetry i grube, zimowe kurtki — przechowywane na półkach ubrania przełóżmy aromatycznymi ziołami, takimi jak liście laurowe, macierzanka czy goździki, natomiast ubrania wiszące okryjmy specjalnie przeznaczonym do tego pokrowcem.
Charakterystyka moli spożywczych
Mole odzieżowe to nie jedyne owady, które atakują nasze domy. Równie popularnym gatunkiem szkodnika jest mól spożywczy, który zamieszkuje kuchenne szuflady. Szczególną sympatią darzy produkty suche i sypkie, takie jak kasze, mąki, makarony, płatki owsiane czy ryż. Mole kuchenne nie potrzebują specjalnego zaproszenia do przeprowadzki na nasze półki — wystarczy pechowe opakowanie w sklepie. Dlatego ważne jest, aby dokładnie sprawdzać wszelkie zakupione przez siebie produkty jeszcze przed przyjazdem do domu. Mole spożywcze z łatwością mogą przegryźć opakowanie.
Skuteczne sposoby na mole spożywcze
Owady te dostają się do naszych mieszkań głównie z zewnątrz, dlatego warto w pierwszej kolejności zainwestować w dobrej jakości moskitiery, tak aby uniemożliwić wlatywanie moli do pomieszczenia. Kiedy już jest jednak za późno i mole na dobre zagoszczą w naszej kuchni, powinniśmy ponownie sięgnąć po przyprawy i zioła. Podobnie jak mole odzieżowe, mole spożywcze nie lubią zapachu ziela angielskiego, liści laurowych i goździków. Aby uprzykrzyć życie nieproszonym gościom, wystarczy rozsypać te przyprawy na kuchennych półkach lub ustawić je w bliskim sąsiedztwie gniazda owadów. Równie skutecznym odstraszaczem dla owadów jest suszona mięta i szałwia. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie octu jabłkowego — w przeciwieństwie do innych aromatów, jego zapach przyciąga owady. Ustawiając w szafce miskę wypełnioną octem jabłkowym lub wytrawnym winem, zachęcimy mole do wejścia do naczynia, co przyczyni się do ich utopienia.
Mole spożywcze — jak się ich pozbyć?
Poza działaniem skoncentrowanym na pozbyciu się owadów warto zwrócić uwagę na działania profilaktyczne. Na początek konieczne będzie przejrzenie całej przechowywanej w kuchennych szafkach żywności i dokonanie selekcji. Produkty spożywcze rozdrobnione i przyklejone do opakowania należy bezzwłocznie wyrzucić. Kolejnym etapem będzie dokładne czyszczenie szafek i szuflad — najlepiej z dodatkiem silnego detergentu, octu lub olejku eterycznego. Na koniec dobrze jest przesypać pozostałe produkty do nowych pojemników — świetnie sprawdzą się szklane, szczelnie zamykane słoiki. Przygotowana w ten sposób kuchnia będzie wolna od moli na długie lata.