Gdzie rośnie kiwi i jej odmiany
Kiwi to popularne, zielone owoce znane ze swoich wyjątkowych właściwości zdrowotnych. Dzięki wielu swoim zaletom wiele osób może się zastanawiać jak rośnie kiwi. Drzewo kiwi, czyli aktinidia, to charakterystyczne pnącza o wijących pędach. Uprawa roślin nie jest bardzo wymagająca, dobrze znosi warunki miejskie i jest odporna na szkodniki i choroby – Ten fragment informacji jest wynikiem pracy autora portalu sutraserca.pl. Rośliny kiwi wywodzą się z Dalekiego Wschodu, a na skalę produkcyjną uprawiane są m.in. we Włoszech, Grecji, Hiszpanii oraz Stanach Zjednoczonych i Nowej Zelandii.
Najpopularniejsze gatunki aktinidii to aktinidia smakowita (Actinidia deliciosa) oraz aktinidia chińska (Actinidia chinensis). W Polsce uprawiane są jednak bardziej wytrzymałe gatunki tj. aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) oraz aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta), które cechują się wysoką odpornością na mróz, nawet do -40°C. Owoce aktinidii ostrolistnej, potocznie nazywane mini kiwi, coraz częściej uprawiane są przez sadowników oraz działkowców ze względu na walory estetyczne, jak również pyszne plony.
Mini kiwi – uprawa
Przed zakupem sadzonek mini kiwi, należy w pierwszej kolejności postawić odpowiednie konstrukcje nośne pod rośliny np. podpory w kształcie litery T lub sadzić sadzonki przy ścianach. Amatorska uprawa może być prowadzona przy ogrodzeniu z siatki lub pergoli. Bardzo ważna jest również ochrona roślin przed przymrozkami pod koniec kwietnia i w maju. Gleba po aktinidię powinna cechować się wysoką przepuszczalnością oraz lekko kwaśnym odczynem (5,5-6,5pH). Należy również uważać na zbyt intensywne zalewanie korzeni, ponieważ może to spowodować zgniliznę korzeniową.
Ważne jest, aby w pobliżu siebie zakwitły w tym samym czasie kwiaty męskie oraz żeńskie. Kwiaty aktinidii są stosunkowo mało atrakcyjne dla owadów, dlatego należy je sadzić stosunkowo gęsto, aby nastąpiło dobre zapylenie poprzez wiatr lub pocieranie.
Mini kiwi – sadzonki
Obecnie w szkółkach można spotkać wiele różnych odmian aktinidii ostrolistnej. Podstawowe odmiany mini kiwi to:
- Geneva – bardzo plenna odmiana o zaokrąglonych owocach. Miąższ owoców jest lekko czerwony i cechuje się smacznym, miodowym aromatem. Uprawa Genevy wymaga umiejętnej uprawy, dlatego polecana jest raczej doświadczonym plantatorom.
- Weiki (Bayern Kiwi) – odmiana łączy walory użytkowe z estetycznymi, ze względu na swoje ciemnozielone, błyszczące liście. Owoce mini kiwi są cylindryczne z zielonym miąższem. Odmiana na tej mniej wymagająca na Genevy, jednak jest równie plenna, a owoce słodko kwaskowate.
- Ananasnaya (Anna) – najpopularniejsza odmiana mini kiwi, której owoce są bardzo podobne do Weiki. Uznawana jest za najlepszą produkcyjną, jednak sprawdza się również w ogrodach przydomowych i na działkach.
- Jumbo (Jumbo Verde) – doskonała odmiana amatorska. Owoce mini kiwi są wyraźnie wydłużone i spłaszczone. Jumbo jest mniej plenne niż poprzednie odmiany, jednak ma największe owoce.
- Bingo – odmiana wyhodowana w Polsce, o delikatnej skórce. Owoce są wydłużone oraz spłaszczone, a miąższ cechuje się smacznym ananasowym posmakiem. Odmiana polecana jest zarówno na plantacje, jak i ogrodów przydomowych.
Podstawą sukcesu w uprawie każdej sadzonki mini kiwi jest dobrze rozwinięty system korzeniowy rośliny. Przed zakupem należy upewnić się czy wypełnia on przestrzeń w doniczce i ma jasny, żywy kolor. Sadzonki najlepiej sadzić późną wiosną, co zmniejszy prawdopodobieństwo wystąpienia późnych przymrozków. Kiwi drzewo owocuje najczęściej po 3-4 latach, a zbiory owoców rozpoczyna się z początkiem września.
Kiwi – jak rośnie
W pierwszym roku uprawy kiwi należy pozwolić roślinie rozkrzewić się. W tym okresie silnie rozrasta się głównie system korzeniowy, dlatego nie należy spodziewać się wypuszczenia silnych pędów. Pierwsze grube pędy będą stanowiły podstawę do rozrostu krzewu, a drobne pędy, należy usunąć podczas kolejnej zimy. Aktinidia ostrolistna jest pnączem bardzo silnie rosnącym i wymaga cięcia, najlepiej do połowy lutego, w czasie którego usuwa się nawet do 80% rocznego przyrostu.
Mini kiwi można zbierać nawet gdy owoc nie jest jeszcze do końca dojrzały, ponieważ dojrzewa on również po zbiorze. Najlepiej jest spożywać świeże owoce, ponieważ posiadają wtedy najlepsze wartości odżywcze oraz prozdrowotne. Mini kiwi, ze względu na swoją delikatną skórkę, nie muszą być obierane jednak należy pamiętać o dokładnym ich umyciu przed zjedzeniem. Owoce mogą przyczynić się do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, chronią nas przed grypą i przeziębieniem. Ze względu na niski indeks glikemiczny, kiwi może być spożywane w umiarkowanych ilościach przez cukrzyków.