Aranżacje kwiatowe na słoneczny balkon
Ostre słońce, suche powietrze, szybko odparowująca woda są dużym wyzwaniem przy wybieraniu roślin balkonowych. Jednak, wbrew pozorom, nie oznacza to wcale, że jesteśmy skazani na „suszki” lub kaktusy. Przy odrobinie wiedzy i pracy możemy mieć pięknie kwitnące otoczenie. Najpierw musimy zdecydować, czy chcemy mieć zwisające kaskady kwiatów lobelii lub surfinii, a może wolimy kępiasty pokrój lawendy?
Zwisające kwiaty na balkon
Wyborem wciąż jeszcze niepopularnym, choć zyskującym coraz większą sympatię jest diaskia. Wymaga co prawda troskliwej opieki, nie znosi przesuszenia, ani przelanej gleby oraz należy uważać, by zbyt silny wiatr nie połamał jej pędów, jednak odwdzięcza się gęsto umieszczonymi na zwisających pędach drobnymi, kolorowymi kwiatkami. Kolejnym (i mniej wymagającym) kwiatem jest cała rodzina ipomei, czyli wilców. W zależności od odmiany kwiaty mogą mieć przeróżne kolory. Wilec klapowany będzie cieszył oko odcieniami bieli, pomarańczu i czerwieni, pierzasty zakwitnie na różowo lub czerwono, natomiast odmiana purpurowa wykształci kwiaty fioletowe, białe, różowe lub fioletowo-różowe. Za to to bidens (uczep rózgowaty) będzie dobrym wyborem dla fanów żółci. Długo i obficie kwitnie, a jedynym warunkiem do jego przetrwania na balkonie jest stale wilgotne (nie mokre!) podłoże. Nie można oczywiście nie wspomnieć o klasyku wśród zwisających roślin balkonowych, które lubią słońce – petunii. Wystarczy zapewnić jej nawóz do roślin kwitnących, wilgotną glebę oraz na bieżąco obrywać przekwitłe kwiatostany, by ta odwdzięczyła się nieprzerwanym kwitnieniem od maja, aż do pierwszych przymrozków – Cytat jest odzwierciedleniem pracy redakcji serwisu BeautyB. Drugim w kolejności najpopularniejszym kwiatem jest pelargonia. Ta występująca w ponad dwustu odmianach roślina ozdobna może uraczyć nas kwiatami w różnych odcieniach. Zwrócić jedynie należy uwagę przy zakupie na odmianę, gdyż może ona występować zarówno w wersji płożącej/zwisającej, jak i kępiastej.
Poza tym do dyspozycji wśród kwiatów lubiących pełne słońce mamy takie rośliny jak:
- werbena (niektóre odmiany)
- begonia kaskadowa
- polegnatka
- bugenwilla
- bakopa
- kuflik (niektóre odmiany)
- nasturcja
- czubatka biorkolistna
- campanula
Jakie kwiaty o krzaczastym pokroju na jasny balkon?
Wśród najmniej wymagających, a nawet znoszących przesuszenie zdecydowanie króluje portulaka wielokwiatowa, wielobarwne kwiaty osadzone na niskich pędach idealnie ozdobią najbardziej narażone na palące słońce miejsca. Drugim niesmiertelnyc kwiatem jest lawenda. Nie straszne jej palące słońce i brak wody. Przy odpowiedniej glebie obficie kwitnie, ślicznie pachnie i nie sprzyja obecności komarów. Podobnie jest z astericusem nadmorskim, tu jednak należy pamiętać o obrywaniu przekwitniętych kwiatów (dzięki temu dłużej kwitnie). O ile astericus kwitnie tylko na żółto, o tyle w przypadku złocienia krzewiastego możemy cieszyć się kwiatami w odcieniach żółci, czerwieni, pomarańczy. Ciekawym wyborem może być również tak zwana pokrzywka, czyli koleus. Roślina lubiąca słoneczną ekspozycję, ale nie kwitnąca, a ozdobna z liści wybarwiających się w odcieniach fioletu, czerwieni, żółci.Poza tym posadzone lub wysiane w balkonowych doniczkach poradzą sobie chociażby:
- aksamitki
- groszek pachnący
- nemezja
- bratki
- celozja
- lobelia
- osteopremum
Łączenie roślin kępiastych i zwisających
Oczywiście wybór roślin formujących kępy nie oznacza, że musimy rezygnować ze zwisających begonii. Wystarczy zakupić większe donice i zacząć bawić się kolorami i pokrojami roślin. I tak świetnym pomysłem jest połączenie bratków i kontrastującej bakopy. Dobrze dogada sie koleus z campanulą, czy bidens z aksamitkami. W długich donicach można wysadzić kilka odmian tych samych kwiatów lub połączyć zupełnie różne gatunki.
Pielęgnacja roślin na jasnym balkonie
Rzeczami których należy bezwzględnie przestrzegać to regularne podlewanie kwiatów. Koniecznie robimy to z rana lub wieczorem. Polanie rośliny wodą w ciągu dnia grozi poparzeniem liści, co odbija się na jej wyglądzie, a może nawet doprowadzić co zmarnowania całej rośliny. Intensywnie kwitnące kwiaty zasilamy nawozami do roślin kwitnących, aby brak składników odżywczych w glebie nie skrócił ich czasu wegetacji. Dobrze jest również obrywać przekwitnięte kwiaty, roślina wtedy nie marnuje sił na wykształcanie nasion i dalej pięknie kwitnie. Warto także pamiętać, że suche powietrze i duża ilość słońca to warunki idealne do rozwoju szkodnika zwanego przędziorkiem, żeby w porę móc zareagować na jego obecność warto raz na kilka dni obejrzeć spodnie blaszki liści, czy nie pojawiły się tam charakterystyczne pajęczynki.