Drewno jest twarde. Do porąbania go, potrzebujemy siekiery. Jak to się dzieje, że maleńki szkodnik jak np. kornik potrafi niewidocznymi ząbkami drążyć w drewnie korytarze? Są też inne owady, które dokuczają drzewom. Niszczą korę, liście i pąki oraz owoce, a nawet korzenie. Ich natręctwo potrafi osłabić całą wielką roślinę i doprowadzić do całkowitego jej obumarcia.
Kwieciak, larwy i osobniki dorosłe szkodniki drzewa owocowego
Spośród chrząszczy, które wpływają niekorzystnie na uprawę drzew owocowych są m.in.:
– kwieciak jabłkowiec atakuje jabłonie,
– kwieciak gruszowiec niszczy kwiaty gruszy,
– kwieciak pestkowiec atakuje wiśnie i czereśnie,
Dorosłe chrząszcze kwieciaka przyczyniają się do nierozkwitania pąków kwiatów. Dzieje się tak dlatego, iż te szkodniki drzew składają jaja w pąkach kwiatowych. Z jaj wykluwają się larwy, które żywią się wewnątrz kwiatu, który z tego powodu brązowieje i nie otwiera się. Taki stan rzeczy wpływa na mniejsze plony owoców.
Skuteczną metodą na pozbycie się tych szkodników drzew liściastych owocowych są opryski.
Chrabąszcz majowy to szkodnik drzew liściastych
Chrabąszcz majowy lubi przebywać wśród drzewek wiśniowych i jabłoni. Nie pogardzi też dębami, brzozami oraz wierzbami. Każde stadium tego owada przynosi drzewostanom szkody. Jaja są znoszone do gleby blisko korzeni. Pędraki i larwy obgryzają korzenie bylin i młodych drzewek, doprowadzając niekiedy do całkowitego obumarcia rośliny.
Dorosłe chrabąszcze obgryzają liście, pąki oraz korę młodych pędów. Zaatakowane drzewa wydają bardzo mało owoców, a w okresie zimowym drzewka mogą obmarznąć z powodu osłabienia, do którego się przyczynił ten chrząszcz szkodnik drzew. Pozbywamy się owadów, poprzez zbieranie ich na płachty.
Sprawdzajmy stan naszych przydomowych drzew iglastych
Istnieje wiele owadów, które upodobały sobie drzewa iglaste, na których żerują, a tym samym są dla nich szkodnikami. Jeśli posadziliśmy młode sosny, zwróćmy uwagę na ich pędy na wiosnę. Zwykle w maju mogą pojawić się na nich czarne małe gąsieniczki, występujące zwykle plagą. Oblepiają pędy swoją niezliczoną ilością. Czarna gałązka sprawia wrażenie, jakby się ruszała, połyskując czernią w słońcu.
To oznacza, iż sosnę zaatakował borecznik rudy. Zjada on igły sosny i jeżeli się go nie pozbędziemy, liczna gromada szkodnika drzew iglastych zniszczy nam drzewko. Larwy borecznika są asfaltowego koloru i mają czarne łebki. Cieniutkie gąsieniczki o długości około 1 cm tłoczą się na pędach jedne na drugiej. Najczęściej pojawiają się na pojedynczych drzewach wystawionych na promienie słoneczne.
Dorosły osobnik to podłużny chrząszcz o rudej barwie, stąd drugi człon nazwy. Dorosła samica składa jaja pod skórką igły sosnowej blisko podstawy pędu. Larwy żerują do lipca, po czym schodzą z drzew na ziemię i owijają się kokonami. Są owalne i mają pomarańczową barwę. Walczymy z tymi szkodnikamijak ze stonką, zbierając larwy z zaatakowanych pędów.
Szkodniki drzew iglastych zagrażają przydomowym świerkom
Jest pewien gatunek chrząszcza, który ma długi ryjek. W powiększeniu jego pancerz wygląda jak brązowy sweterek robiony na drutach ściegiem choinkowym, na którym namalowane są pomarańczowe kropki. Szczególnie są groźne wśród młodych świerków pospolitych i sosny wejmutki. Dorosłe chrząszcze przegryzają korę na gałązkach, dostając się aż do łyka, które jest dla nich smacznym pożywieniem.
Ten szkodnik drzew iglastych nazywa się szeliniak sosnowiec. Jako larwa przebywająca w ziemi, uszkadza korzenie rośliny, drążąc pod korą korytarze. Z tego powodu następuje zahamowanie wzrostu drzewka. Dorosłe osobniki odławia się do rowków chwytnych lub dołków wykopanych w ziemi.
Szeliniak nie fruwa, tylko drepcze na swych nogach, dlatego pułapki, najlepiej z przynętą w postaci młodego pędu lub gałązki świerka bądź sosny, są skuteczną metodą zwalczania ich. Do wykopanych pułapek wpadają również owady pożyteczne, dlatego trzeba wyławiać je z nich, by nie przyczynić się do ich śmierci.
Rośliny pasożytnicze na drzewach
Drzewa są atakowane nie tylko przez owady, ale także przez rośliny, które rosną na drzewach, wysysając z nich wszelkie składniki odżywcze. Huba i jemioła to dwa najbardziej znane pasożyty drzew. Huba atakuje wszystkie rodzaje drzew, zwykle te starsze, chore i uszkodzone. Znajdziemy ją na drzewach w lesie oraz w ogrodzie. Ten pasożyt jest owocnikiem grzyba i występuje w wielu gatunkach, niszcząc drzewa.
Jemioła jest zieloną kulistą rośliną pasożytującą najczęściej na drzewach liściastych. Rozsiewana jest dzięki ptakom, które przenoszą jej nasiona na swych dziobach. Nasionko bardzo łatwo przytwierdza się do kory żywiciela i prędko się rozrasta oraz atakuje kolejne drzewa rosnące obok. Jest trudna do zwalczenia.