Tuje należą do cennej grupy roślin wiecznie zielonych cieszących oko niezależnie od pory roku. I choć nie gubią igieł na zimę, to wraz z nadejściem zimowych chłodów ich gałązki lekko brunatnieją. Wyjątkiem od tej reguły są tuje szmaragdowe (Thuja occidentalis Smaragd), które pozostają, jak rok długi, soczyście szmaragdowozielone.
Tuja Szmaragd – pH gleby, stanowisko i nawożenie
Tuja Szmaragd lubi gleby żyzne, raczej wilgotne o pH 4,5 do 5,5, czyli lekko kwaśne. System korzeniowy tui jest dość płytki i podczas suszy drzewko wymaga regularnego podlewania, szczególnie w pierwszych latach po posadzeniu. Roślina dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych, choć bez problemu poradzi sobie w lekkim półcieniu.
Tuje dobrze reagują na nawożenie, zarówno mineralne, jak i organiczne. Na glebach ciężkich i zasobnych rośliny nawozimy raz do roku, najlepiej wczesną wiosną zaraz po rozpoczęciu wegetacji. Nawożenie na glebach lekkich przeprowadza się w trzech terminach: wiosną (III i IV), latem (VI) i jesienią (IX, X). Wiosną i latem stosuje się nawozy z wysoką zawartością azotu (N), jesienią zaś nawozy bogate w fosfor (P) i potas (K), które podnoszą odporność na niskie temperatury. Nawożenie azotem należy zakończyć przed lipcem, bo po tym terminie opóźnia on drewnienie gałązek i naraża roślinę na przemarznięcie.
Nawozy mineralne wymagają precyzyjnego dawkowania, dlatego, aby uniknąć przenawożenia, a także utrzymać odpowiednie pH podłoża najlepiej zaopatrzyć się w dedykowaną mieszankę nawozową i postępować zgodnie z instrukcją. Oprócz nawożenia mineralnego dobrze sprawdzają się przefermentowany obornik i dojrzały kompost, które można dawkować według uznania. Stare jak świat nawozy organiczne są zawsze godne polecenia, bo nie tylko wzbogacają glebę w składniki pokarmowe, ale też wprowadzają do niej zdrową florę bakteryjną i poprawiają strukturę podłoża.
Tuja Szmaragd – sadzenie
Tuję kupioną w doniczce można sadzić od wiosny do jesieni. Sadzenie tui z gołym korzeniem dopuszcza się wyłącznie wiosną lub jesienią. Należy zadać sobie pytanie: tuja jaka ziemia? Otóż, po wykopaniu dołka o średnicy i głębokości 50 cm napełnia się go ziemią ogrodową przemieszaną z dojrzałym kompostem lub przefermentowanym obornikiem. Jest to doskonała ziemia do tui Szmaragd. Po posadzeniu na taką samą głębokość, jak w szkółce, roślinę należy obficie podlać, a glebę wyściółkować. W ten prosty sposób zmniejszymy parowanie i jednocześnie zabezpieczymy korzenie przed przemarzaniem. W jakiej odległości sadzić tuje na żywopłot? Zaleca się sadzenie co 60 cm, zachowując taki sam odstęp od ogrodzenia.
Tuja Szmaragd szerokość i wysokość
Tuja Szmaragd jest jedną z najchętniej sadzonych odmian żywotnika w Polsce. Z łatwością rozpoznasz ją po kolorze i zwartym eleganckim pokroju, który przypomina wąski stożek. W dobrych warunkach osiąga wysokość 3 m i rozrasta się na szerokość 1 metra u podstawy.
Rozmnażanie wcale nie jest trudne
Tuję Szmaragd można bardzo łatwo rozmnożyć samemu przez sadzonki, które pobiera się ze zdrowych pędów wierzchołkowych poprzez oderwanie. Każda sadzonka powinna posiadać tzw. piętkę długości około 2 cm, czyli zdrewniały kawałek pędu, z którego została oderwana. Sadzimy na głębokość 2 – 3 cm do pojemników wypełnionych mieszanką ziemi ogrodowej, torfu i piasku. Doniczki umieszcza się w półcieniu i regularnie podlewa, ale nie przelewa! Po około 3 do 6 miesięcy powinny się ukorzenić. Dwuletnie tuje są gotowe do wysadzenia na miejsce stałe. Trochę z tym zabawy, ale satysfakcja przeogromna! Najlepszym terminem na pobieranie sadzonek jest wiosna (od marca do kwietnia) i późne lato (od połowy sierpnia do końca września).
Kiedy tuja choruje
Pierwszym sygnałem, że coś poszło nie tak, jest brązowienie igieł, nietypowe dla tui Szmaragd.
Postawienie diagnozy dla osoby bez fachowego przygotowania może okazać się wyzwaniem ponad siły. Sprawy nie ułatwia fakt, że roślina mogła zostać zaatakowana przez kilka chorób jednocześnie. W razie wątpliwości najlepiej zwrócić się po poradę do doświadczonego ogrodnika, pamiętając, że w wielu wypadkach, działając szybko, drzewko da się uratować. Oto lista winowajców:
– błędy uprawowe – niedostatek lub nadmiar wody w podłożu, niedobór składników pokarmowych w glebie lub przenawożenie, zbyt niska kwasowość gleby (wysokie pH gleby), nadmiar soli w glebie, uszkodzenia spowodowane przez psy
– choroby grzybowe – obrączkowa plamistość pędów, fuzarioza, szara pleśń, fytoftoroza, plamistość łusek i inne
– szkodniki – mszyce, misecznik tujowiec, przędziorek sosnowiec, miodownica żywotnikowa i inne
Ciąć czy nie ciąć?
Szmaragd nie potrzebuje cięcia formującego, chyba że zechcemy nadać jej inny kształt. Cięcie jest bezpieczne, drzewko szybko się regeneruje i pięknie odrasta. Tuje posadzone w formie żywopłotu tnie 2 lub 3 razy w sezonie, solitery tylko raz na wiosnę, regulując ich wysokość i zagęszczając je. Pierwsze cięcie przeprowadza się wczesną wiosną, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków, ostatnie na przełomie lipca i sierpnia, tak aby odrosty zdążyły zdrewnieć przed nadejściem zimy.