Do niedawna piec kaflowy opalany węglem w wielu domach i mieszkaniach stanowił jedyne źródło ogrzewania. Z kolei w przypadku kuchni był też często głównym miejscem, które służyło do przygotowywania posiłków. Obecnie świadomość ekologiczna i oszczędność mają przewagę nad dawnymi rozwiązaniami. Natomiast piec kaflowy może być niezwykle stylowym elementem dekoracyjnym. Niektórzy, wykorzystując drewno używają go do dogrzania pomieszczenia.
Piece kaflowe wracają jednak do łask. Do tego stopnia, że często osoby, które kupiły stare domy lub mieszkania w kamienicach, rozebrali swoje piece kaflowe i obecnie tego żałują. W tym artykule omówimy najważniejsze kwestie związane z budową pieca kaflowego.
Piec kaflowy — budowa
Gdy decydujemy się na zakup pieca, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, ile waży piec kaflowy. Weźmy też pod uwagę wymiary fundamentów i opcje uszczelnienia pieca kaflowego. Nie możemy zapominać o konieczności okresowych przeglądów.
Najważniejsze informacje dotyczą mimo wszystko sposobu palenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są tylko dwie poprawne metody palenia w piecu kaflowym.
Jedną z nich stanowi rozpalanie od góry polegające na nałożeniu węgla na ruszt, następnie nakładamy rozpałkę, drobne drewno i rozpalamy całość. Drugi sposób tzw. palenie kroczące, które gwarantuje zarówno czystsze, jak i efektywne spalanie, nawet w przypadku starych i tradycyjnych pieców.
Budowa pieca kaflowego — o czym warto pamiętać?
Zanim rozpoczniemy budowę pieca, powinniśmy zdecydować, jakie będzie jego przeznaczenie. Zadajmy sobie pytanie, czy ma być głównym źródłem ogrzewania, czy będzie on wyłącznie uzupełniał nasz aktualny system ogrzewania. Ta decyzja będzie też warunkowała w pewnym stopniu miejsce, gdzie pies będzie się znajdować. Ponadto nie zapominajmy, aby postawić piec w odległości nie większej niż 2 metry od komina. Będzie to miało wpływ nie tylko na efektywność pieca, ale też na bezpieczeństwo użytkowania.
Nie mniej ważne jest również, aby pomieszczenie, gdzie będzie stał piec miało dostosowaną nośność podłoża. Pamiętajmy, że piece kaflowe ważą co najmniej kilkaset kilogramów. Z tego powodu solidny strop jest kwestią kluczową. Jeśli sytuacja tego wymaga, podłoże powinno się wzmocnić, zanim przystąpimy do budowy pieca kaflowego w wybranym miejscu.
Aby piec był sprawny, materiały muszą mieć odpowiednią jakość. Do budowy powinny być użyte cegły albo płyty szamotowe, mające wpływ na zdolności akumulacyjne. Wszystkie elementy metalowe muszą być natomiast wykonane z żeliwa. Jeśli chcemy mieć w piecu szklane drzwiczki, szkło obowiązkowo powinno być hartowane — zapewni to optymalną twardość oraz wytrzymałość na działanie skrajnych temperatur.
Kluczowy element stanowi palenisko. Obecnie coraz powszechniej zastępuje się je gotowymi wkładami. Jednak ich minusem są ściśle określone wymiary. Nie zawsze bowiem możemy je dopasować do planowanej wielkości pieca. Szczególnie, jeśli naszym celem są duże rozmiary. Wówczas zaleca się wybudować własnoręcznie palenisko.
Ważne jest też zewnętrzne wykończenie pieca, które wykonujemy z płytek ceramicznych. Mogą one mieć formę zarówno ozdobną, jak i prostą. Wszystko zależy od efektu jaki chcielibyśmy otrzymać.
Ciepło magazynuje się w masie akumulacyjnej i następnie oddawane jest ono do otoczenia. Znajduje się ona w kanałach dymowych i wykonywanych z cegieł albo płyt szamotowych. Budując jest należy uwzględnić moc grzewczą pieca, funkcję oraz kształt bryły. Można przyjąć, że masa akumulacyjna musi być sto razy większa od maksymalnej masy spalanego paliwa. Powszechna jest zasada, że im większa masa akumulacyjna, tym piec się nagrzewa. Za sprawą tego ciepło dłużej jest oddawane przez piec.
Pamiętajmy, że wielkość rusztu będzie się różnić w zależności od tego, jaki opał zastosujemy. Ruszt powinien być większy, jeśli chcemy używać drewna lub torfu, a mniejszy, jeśli zależy nam na węglu.
Wszelkie elementy używane do budowy pieca należy łączyć przy użyciu zaprawy zduńskiej. Będziemy wówczas mieć pewność, że całość solidnie się złączy, a zaprawa nie skruszy się i nie popęka przy wysokiej temperaturze.
Budowa pieca kuchennego schemat – czy jest on skomplikowany?
Schemat budowa pieca kaflowego jest skomplikowany. Z tego powodu powinien zająć się tym zdun. Specjalista dobierze odpowiednie elementy, zadba o szczelność i bezpieczeństwo konstrukcji. Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę hasło „jak zbudować piec kaflowy schemat„, nie uzyskamy jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ nie jest to proste zadanie. Zalecamy powierzenie go specjaliście.
Treści źródłowe pochodzą ze strony: https://wyposazeniawnetrz.pl/