W dzisiejszych czasach wykonywanie rozmaitych prac, zarówno tych drobnych, jak i bardziej wymagających czy profesjonalnych, może być o wiele prostsze i bardziej efektywne dzięki użyciu nowoczesnych narzędzi i akcesoriów. Są to sprzęty, które w znaczny sposób poprawią jakość, ale i bezpieczeństwo wykonywanych przez nas czynności. Przykładem mogą być nowoczesne i niezwykle funkcjonalne wiertła diamentowe, pomocne przy wielu drobnych i fachowych pracach. Dlaczego warto używać koronek diamentowych i jak je wybrać?
Wiertła diamentowe – najważniejsze informacje
Wiertła te, które ze względu na swoją specyficzną budowę nazywane są także koronkami, to narzędzia o szerokim zastosowaniu. Nie bez powodu cieszą się one wyjątkową popularnością zarówno wśród fachowców, jak i amatorów. Wiertła mogą być używane w zaciszu domowym, jak również w profesjonalnych pracowniach czy warsztatach.
Koronki diamentowe dostępne między innymi w szerokiej ofercie Rastool to narzędzia różniące się między sobą szczegółami budowy, przede wszystkim średnicą wiertła i rozmiarem korpusu. Dzięki temu cechuje je możliwość tak szerokiego zastosowania w najróżniejszych branżach.
Dlaczego diament?
Jeśli zadajemy sobie pytanie, jakie narzędzia do gresu będą najodpowiedniejsze? – od razu powinna nasunąć się prosta odpowiedź: te, które są wyposażone w warstwę diamentową. Dlaczego? Ponieważ diament to jeden z najtwardszych i najtrwalszych materiałów znanych człowiekowi. Bezbłędnie radzi on sobie w najtrudniejszych zadaniach.
Wiertła diamentowe do płytek sąpokryte najczęściej warstwą syntetycznie wytworzonych diamentów. Zabieg ten pozwala na dodatkowe wsparcie efektywności i szybkości pracy z koronką nawet o kilkadziesiąt procent. Doskonałej jakości diament syntetyczny z łatwością przecina nawet najtwardsze, ale i delikatne materiały, umożliwiając nam ich precyzyjną obróbkę.
Wiertła diamentowe – zalety
To właśnie liczne korzyści płynące z użytkowania nowoczesnych wierteł diamentowych sprawiają, że narzędzia te tak chętnie są wybierane nawet przez doświadczonych i wymagających fachowców. Dobre koronki do gresu to przede wszystkim:
- wysoka wydajność – dzięki obecności warstwy niezawodnych, odpornych diamentów, koronki umożliwiają szybkie i efektywne wiercenie nawet w najtwardszych materiałach,
- precyzja cięcia – starannie dopracowana konstrukcja wiertła oraz jego szybkie obroty sprawiają, że nawet bardzo delikatne materiały są przycinane z imponującą dokładnością,
- wysoka wytrzymałość – jeden z najtwardszych materiałów, czyli diament bez trudu radzi sobie z regularną i intensywną eksploatacją, nienagannie spełniając swoje zadanie przez długi czas.
Ponadto praca z wiertłami diamentowymi do płytek nierzadko bywa dodatkowo ułatwiona lub przyspieszona dzięki funkcjonalnym innowacjom. Są to między innymi nowoczesne rozwiązania, pozwalające na szybkie i skuteczne chłodzenie narzędzi w czasie pracy.
Dostępne dziś na rynku wiertła diamentowe są wyjątkowo uniwersalne, nie tylko jeśli chodzi o rodzaj wykonywanych z ich użyciem prac. Z powodzeniem można także dopasować je do wielu różnych narzędzi.
Koronki diamentowe – rodzaje
Wszystkie dostępne na rynku wiertła diamentowe możemy podzielić na kilka podstawowych kategorii. Rozróżnienia tego można dokonać na podstawie najważniejszych parametrów, jakimi cechują się narzędzia. Może to być między innymi przeznaczenie koronek, które dzieli wiertła na:
- koronki do gresu, szkła i ceramiki, pracujące wydajnie, precyzyjnie i delikatnie,
- koronki diamentowe do twardych i odpornych na obróbkę materiałów, takich jak kamień czy beton,
- koronki przeznaczone do prac jubilerskich, wiercenia i obróbki kamieni szlachetnych.
Wiertła diamentowe mogą także różnić się między sobą grubością nasypu oraz średnicą. Parametry te w bezpośredni sposób determinują przeznaczenie koronek oraz ich możliwości.
Koronki diamentowe – zastosowanie
Dobre koronki do gresu to niezastąpiona pomoc w pracy z twardymi, ale i wymagającymi precyzji płytkami. Zastosowanie wierteł diamentowych jest jednak znacznie szersze i obejmuje wiele prac w rozmaitych branżach.
Koronki wykorzystuje się między innymi w budownictwie oraz w pracach remontowych. Sprawdzają się w obróbce i wierceniu w kamieniu, w cegle czy w betonie. Znajdują zastosowanie także w profesjonalnym przetwórstwie kamienia i innych, ciężkich materiałów. Wiertła są używane w przemyśle naftowym oraz gazowym, pozwalają na szybkie i precyzyjne wiercenie w najtwardszych skałach w trakcie poszukiwania oraz użytkowania złóż.
Koronki diamentowe to także narzędzia idealne do precyzyjnej pracy, takiej, jaką wykonuje się w branży jubilerskiej. Sprawdzają się podczas pracy przy drogich i delikatnych, a zarazem niełatwych w obróbce kamieni szlachetnych.
Jak dobrać wiertło diamentowe? Na co zwrócić uwagę?
Wybór odpowiedniej koronki do gresu powinien być uzależniony od kilku podstawowych, najważniejszych czynników. Są to przede wszystkim podstawowe parametry narzędzi, takie jak:
- prędkość obrotowa,
- średnica otworu,
- posuw.
Prędkość obrotowa wiertła musi zostać optymalnie dopasowana do rodzaju materiału, z jakim pracujemy. Im twardszy materiał, tym mniejsza powinna być prędkość. W ten sposób osiągniemy maksymalną efektywność pracy, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka uszkodzenia materiału.
Materiały twarde, takie jak granit, marmur czy beton, powinny być obrabiane wiertłami pracującymi z prędkością 2-5 m/s. Nieco bardziej miękkie materiały, takie jak kamień, wymagają prędkości obrotowej na poziomie 4-5 m/s. Z kolei gres i inne płytki to materiały, z którymi można pracować przy prędkości obrotów w granicach 4-6 m/s.
Wybrana średnica wiertła diamentowego powinna być uzależniona przede wszystkim od tego, jak duży otwór chcemy wywiercić, ale nie tylko. Znaczenie ma tu również rodzaj materiału.
Posuw to inaczej siła, z jaką dane wiertło jest w stanie przesuwać się do przodu podczas pracy. Parametr ten jest bardzo ważny, szczególnie w przypadku obróbki niedużych czy cienkich elementów, takich jak kamienie szlachetne czy płytki. Optymalnym wyborem jest używanie wiertła o stosunkowo dużej mocy i niewielkim posuwie.
Wybór wiertła diamentowego a rodzaj płytek
Poszukując odpowiedniej koronki diamentowej, należy pamiętać, że nie wszystkie płytki i płyty łazienkowe czy kuchenne są takie same. Płytki gresowe to zdecydowanie najtwardsze z dostępnych na rynku płyt. Są one bardzo odporne na ścieranie, ale także stosunkowo trudne w obróbce.
Płytki ceramiczne to z kolei materiał wymagający wysokiej precyzji i wyczucia. Są one znacznie mniej odporne i podatne na uszkodzenia w trakcie obróbki.
Wybierając wiertła diamentowe do pracy z gresem i płytkami, konieczne jest także zwrócenie uwagi na jakość produktu. Warto wybierać tylko te pochodzące od sprawdzonych i zaufanych producentów, cieszących się uznaniem szerokiego grona klientów.