Właściciele domów jednorodzinnych, którzy posiadają własne posesje i noszą się z zamiarem wycinki drzew, powinni wiedzieć, że niewiedza może wpędzić nas w kłopoty. Obecnie pozbycie się drzew jest ściśle regulowane, przy pomocy zasad i przepisów ustawy o ochronie przyrody. Wycinka drzew bez zezwolenia nowe przepisy 2019. Czy mamy więc prawo do rozporządzania drzewostanem znajdującym się na naszej posesji?
Nowelizacja ustawy- wycinka drzew na swojej posesji
Nosząc się z zamiarem wycięcia drzewa na własnej posesji należy zaznajomić się z przepisami. Aktualnie obowiązujące przepisy dotyczące wycinki drzew oraz krzewów, reguluje nowelizacja ustawy Ministra Środowiska. Według tych przepisów decydujące znaczenie ma wiek, gatunek oraz cel, w jakim chcemy dokonać wycinki drzew. W nowelizacji przepisów zmieniono i rozszerzono wykaz sytuacji, w których możemy dokonać usunięcia drzew bez wymaganego uzyskania zezwolenia.
Wycinka drzew bez zezwolenia?
Ustawa o ochronie przyrody w dokładny sposób definiuje pojęcie drzewa i krzewu. W jej myśl drzewo oznacza wieloletnią roślinę o zdrewniałym jednym lub wielu pędach i gałęziach, tworzących koronę w jakimkolwiek okresie podczas rozwoju rośliny, natomiast krzew oznacza wieloletnią roślinę rozgałęziającą się na wiele równorzędnych, zdrewniałych pędów, nietworzącą pnia ani korony i niebędącą pnączem.
Wycinki drzew możemy dokonywać w określonych sytuacjach i tak możemy wyciąć:
- drzewo, którego obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 80 cm w przypadku wierzby, topoli, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
- 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
- 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew;
- drzewa owocowe.
Zezwolenie nie jest również konieczne w przypadku wycinki krzewów, o ile nie zajmują powierzchni większej niż 25 metrów kwadratowych oraz w przypadku drzew uszkodzonych i zagrażających bezpieczeństwu o ile zostaną przeprowadzone oględziny przez odpowiedniego urzędnika. W przypadku gdy na wymaganej wysokości 5 cm od ziemi pień posiada kilka odnóg, należy zmierzyć obwód każdego z tych pni a gdy nie posiada w tym miejscu pnia to jego obwód poniżej korony drzewa.
Pozwolenie, zezwolenie czy zgłoszenie?
W przypadku gdy drzewo, które zamierzamy usunąć nie mieści się w określonych powyżej normach nadal, mamy możliwość jego usunięcia. Warunkiem jest aby właściciel gruntu był fizyczną a wycinka nie dotyczyła w żaden sposób działalności gospodarczej. Nie znaczy to jednak, że możemy samodzielnie dokonać wycinki. Chodź nie potrzebujemy pozwolenia, mamy obowiązek zgłoszenia chęci wycinki w urzędzie gminy. Zgłoszenie powinno zawierać dane osobowe właściciela gruntu, wskazać nieruchomość na której rośnie drzewo i jego dokładne położenie. W ciągu trzech tygodni oględzin drzewa dokona urzędnik, sprawdzi on również czy nie ma żadnych przeciwwskazań do jego usunięcia.
Wycinka drzew a działalność gospodarcza
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej sytuacja ma się zupełnie inaczej. Jeśli chcemy wyciąć drzewa, przekraczające wcześniej wspomniane grubości pnia, konieczne będzie wystąpienie o zezwolenie na wycinkę. Po jego uzyskaniu trzeba będzie wnieść ustaloną opłatę, która jest zależna od gatunku, grubości i wysokości drzew. Kwoty te wahają się od 12 do nawet 210 zł za metr w zależności od gatunku. Niektóre miasta ustalają własne stawki za wycinkę drzew, tak jak na przykład Rzeszów, gdzie za wycinkę drzew w związku z działalnością gospodarczą należy zapłacić 100 zł za każdy centymetr w obwodzie pnia. Oprócz zezwolenia z urzędu gminy w niektórych przypadkach konieczne będzie uzyskanie innych pozwoleń, w przypadku drzew znajdujących się na terenie objętym ochroną konserwatorską, lub parku narodowego.
Kary finansowe za usuwanie drzew i krzewów bez zezwolenia
W przypadku usunięcia drzew przez osoby prywatne, które wymagały pozwolenia, naliczana zostanie kara pieniężna. Wymierza ją wójt, burmistrz lub prezydent danego miasta i stanowi dwukrotną wartość opłaty za usunięcie drzew lub krzewów, ustalonej stawki. Nie ponosimy kary za usunięcie drzew, jeśli okaże się, że nie było potrzeby zezwolenia na ich usunięcie.
Niewłaściwie prowadzona pielęgnacja koron drzew, która może prowadzić do jego niszczenia również jest obłożona karą finansową. Jeśli wynosi powyżej 30% podlega każe 0,6 opłaty za usunięcie drzewa, a powyżej 50% jest uznawana jako jego zniszczenie, za co kara wynosi tyle samo ile w przypadku nieprzepisowej wycinki. Jeśli nie można ustalić gatunku wykarczowanego drzewa prowadzi się postępowanie administracyjne polegające na zbieraniu informacji i powiększając karę o 50% jej wysokości.