• Balkon i ogród
  • Budowa
  • Porady
  • Przepisy kulinarne
  • Inne
  • Wnętrze
  • Wykończenie i remont
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
No Result
View All Result
ebudownictwo24.pl
Ebudownictwo24.pl
No Result
View All Result

Płyta fundamentowa – jak najlepiej wykonać?

Wickiewicz Robert by Wickiewicz Robert
22 maja, 2023
in Budowa
0 0
A A
0
Share on FacebookShare on Twitter

Płyta fundamentowa jest kluczowym elementem każdej budowy, ponieważ to ona zapewnia stabilną i trwałą podstawę dla całej konstrukcji. Jeśli chcesz zbudować solidny dom lub inny budynek, musisz wiedzieć, jak najlepiej wykonać płytę fundamentową. W tym artykule omówimy najważniejsze kroki i wskazówki, które pomogą Ci zbudować solidny fundament dla Twojej przyszłej konstrukcji.

Zarys treści

Toggle
  • Płyta fundamentowa krok po kroku
  • Płyta fundamentowa przekrój
  • Płyta fundamentowa warstwy
  • Jak zrobić płytę fundamentową

Płyta fundamentowa krok po kroku

Czym jest płyta fundamentowa? Płyta fundamentowa jest to płyta betonowa wylewana na budowach, a jej zbrojenie w większości przypadków stanowią stalowe pręty, lecz jest również opcja zastosowania zbrojenia rozproszonego.

Kolejną ważną kwestią jest uzyskanie odpowiedniego kształtu płyty fundamentowej. Musi być on zgodny z wytycznymi projektanta, aby pasowała pod planowany budynek. Przy jej wykonaniu jest możliwość wykorzystania elementów szalunkowych.

Warto wiedzieć, że dzisiejsza płyta fundamentowa jest alternatywę dla ław fundamentowych oraz stóp fundamentowych. Jest pomiędzy wiele różnic. Jedną z nich jest konieczna głębokość wykopu, przy wybraniu opcji płyty fundamentowej, jest on znacznie płytszy niż w innych przypadkach.

Lecz pomimo wielu zalet płyt fundamentowych, decyzje o tym, czy dla danego projektu lepiej abyśmy zastosowali fundament tradycyjny, czy płytę fundamentową, musi podjąć projektant. Robi on to już na etapie wykonywania projektu budowlanego.

Płyta fundamentowa przekrój

Standardowego przekroju dla płyt fundamentalnych nie jesteśmy wstanie dokładnie określić, ponieważ jej grubość zależy od wielu czynników, a projekty budowli są bardzo różne. Dodatkowo warunki panujące w różnych regionach też znacząco się różnią.

Do dobrania odpowiedniego przekroju płyty fundamentowej niezbędny jest projektant, który wykona wszystkie niezbędne obliczenia, których my sami nie jesteśmy wstanie zrobić, ponieważ są one bardzo szczegółowe. Najczęściej dobieranym przekrojem przez projektantów jest przekrój o wysokości od 18 do 35 centymetrów.

Sprawdź także:  Budowa pieca kaflowego - jak przebiega?

Płyta fundamentowa warstwy

Płyta fundamentowa składa się z kilku warstw:

  • pierwszą warstwę, czyli wyrównawczo-podkładową, stanowi najczęściej cienki beton o grubości około 10 cm.
  • kolejno żelbetowe obiekty płytowe powinno się zbroić najlepiej w schemacie zbrojenia krzyżowego – jest ono najlepszą opcją głównie ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość na uszkodzenia. Zbrojenie krzyżowe wykonywane jest w większości przypadków z prętów stalowych żebrowanych.
  • nie wolno pominąć ułożenia siatki zbrojeniowej na górze i dole płyty.

Trzeba koniecznie stosować się do zasady, że beton, który będzie wylewany powinien być klasy nie niższej niż C16/20. Dodatkowo w miejscach, w których mają w przyszłości znajdować się ściany czy inne elementy konstrukcyjne, projektant musi uwzględnić konieczne dozbrojenie.

Kolejną kwestią jest odpowiednie ułożenie prętów w płycie. Powinny być one układane zachowaniem wymaganej odległości między krawędzią prętów, a zewnętrzną krawędzią betonu. Jest to bardzo ważna sprawa dla osiągnięcia wymaganej odporności przez płytę. Odległość ta zazwyczaj wynosi od 3 do 5 cm.

Jak zrobić płytę fundamentową

Wykonanie płyty fundamentowej wymaga realizacji kilku etapów:

  • najpierw niezbędny jest płytki wykop na głębokość około 20cm. Musi mieć on głębszą ostrogę, po obwodzie na 40 cm głębokości. Wzdłuż obwodu powinniśmy wykonać szalunek z płyt OSB lub desek i palików, tak aby ich górna krawędź znajdowała się około 10cm powyżej gruntu.
  • następnie wykop ten zasypujemy piaskiem, warstwa piasku powinna wynosić około 10-15cm grubości. Nie możemy zapomnieć, że piasek ten trzeba odpowiednio uformować i zagęścić.
  • po wsypaniu piasku do wykopu, powinniśmy wyłożyć go specjalną folią budowlaną, ale nie jest to konieczne.
  • kolejnym naszym zadaniem jest wykonanie odpływów kanalizacyjnych w łazience oraz kuchni. Musimy wiedzieć, że główna rurka odchodząca do szamba w naszym domu musi mieć średnicę minimum 150 mm, a odpływy od toalet, umywalek czy pryszniców odpowiednio 100mm i 50mm średnicy. Ważne jest to by odpływy wystawały dodatkowo 10 cm powyżej poziom płyty oraz żeby były zaślepione podczas zalewania betonem oraz podczas budowy.
  • gdy wszystkie procesy opisane wyżej są dokładnie przygotowane, powinniśmy teraz wykonać przyłącza wody i w prądu do miejsc, gdzie docelowo mają się znajdować.
  • w kolejnym etapie musimy odpowiednio wykonać siatkę zbrojeniową, najlepiej jednowarstwową z drutu żebrowanego. Trzeba wziąć pod uwagę by zbrojenie nie leżało bezpośrednio na piasku lub folii, a wręcz przeciwnie. Powinno być ono podparte od spodu kawałkami betonu, kostkami lub kamieniami.
  • Jeśli mamy do czynienia z większą budowlą, zaleca się wykonanie zbrojenia dwuwarstwowego po obwodzie ścian nośnych. Kolejno wlewamy beton. Jest również możliwość zrezygnowania z tradycyjnego zbrojenia prętami, a w zamian zamówić beton z betoniarni z domieszką włókien polipropylenowych.
  • gdy beton już zastygnie należy wykonać hydroizolację nawierzchniową w postaci papy termozgrzewalnej lub dysperbitu.
Sprawdź także:  Płytki ceglane – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Prawidłowe wykonanie powyższych etapów gwarantuje powstanie solidnej płyty fundamentowej. Potrzebny jest też czas i odpowiednia ilość środków, na materiał i robociznę.

Treść powstała z wykorzystaniem źródeł: https://mebleramadan.pl/

ShareTweetPin
Previous Post

Jak działają szamba ekologiczne? Zalety i korzyści dla środowiska

Next Post

Jakie są koszty ogrzewania elektrycznego?

Powiązane tematycznie publikacje

Wciągarki dekarskie – kluczowe narzędzia w pracy na wysokościach

by Wickiewicz Robert
9 kwietnia, 2024
0
3

Wciągarki dekarskie to niezastąpione narzędzia w branży budowlanej, zwłaszcza przy pracach związanych z konstrukcją oraz naprawą dachów. Dzięki swojej wszechstronności i wydajności, stanowią nieodłączny element wyposażenia dla profesjonalnych dekarzy. Zastanówmy się więc, jakie korzyści niosą za sobą wciągarki dekarskie oraz...

Grill wędzarnia murowana – to prostsze niż myślisz

Grill wędzarnia murowana – to prostsze niż myślisz

by Wickiewicz Robert
28 grudnia, 2023
0
17

Wędzarnia i grill marzenie każdego z nas Kto z nas nie marzy o własnych wyrobach mięsnych, serach wędzonych czy rybach z wędzarni. Wędzonych w zaciszu swojego ogrodu lub działki. Każda plenerowa impreza nie może się odbyć bez dań serwowanych z...

Utwardzenie drogi dojazdowej – najważniejsze informacje

Utwardzenie drogi dojazdowej – najważniejsze informacje

by Wickiewicz Robert
28 grudnia, 2023
0
91

Planując jakąkolwiek inwestycję budowlaną obejmująca wzniesienie jakiegokolwiek budynku, niezależnie czy będzie to dom, hala magazynowa czy produkcyjna musimy zdawać sobie sprawę, że urząd nie wyda nam pozwolenia na budowę, jeżeli do działki, na której będzie realizowana inwestycja nie zostanie zapewniony...

Stan surowy zamknięty – co to oznacza?

Stan surowy zamknięty – co to oznacza?

by Wickiewicz Robert
28 grudnia, 2023
0
5

Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego jest dla wielu z nas ważnym etapem podczas budowy domu. Stan surowy zamknięty jest wręcz półmetkiem budowy. Nasz dom ma już zamontowane okna, drzwi a ponadto zamontowaną bramę garażową, jeśli ją zaplanowaliśmy. Czym dokładnie jest stan surowy zamknięty? Stan surowy...

Wzmocnienie fundamentów domu – jak to zrobić?

Wzmocnienie fundamentów domu – jak to zrobić?

by Wickiewicz Robert
28 grudnia, 2023
0
41

Fundamenty są ważnymi elementami konstrukcyjnymi budynku. Ich głównym zadaniem jest przenoszenie ciężaru budynku i rozkładanie go na podłoże nośne. Parametry nośności fundamentów zależą od gruntu, na którym są wybudowane, od głębokości ich posadowienia oraz wymiarów. Zdarza się, że w trakcie...

Szybki sposób na wyrównanie podłoża

Szybki sposób na wyrównanie podłoża

by Wickiewicz Robert
28 grudnia, 2023
0
0

Remont to pojęcie, które u wielu osób wywołuje wielorakie emocje. Dla jednych jest to frustracja związana z koniecznością bez której nie da się żyć, dla innych z kolei to przyjemność i sposób na spędzenie wolnego czasu. Niezależnie od tych czynników,...

Zbrojenie ławy fundamentowej – co warto wiedzieć?

Zbrojenie ławy fundamentowej – co warto wiedzieć?

by Wickiewicz Robert
28 grudnia, 2023
0
19

Fundamenty są podstawą solidnego, dobrze wykonanego domu. Wykonuje się je często przy pomocy ław fundamentowych. Zapewniają one dużą wytrzymałość całej konstrukcji, a także mogą przenieść ciężar budynku ze ścian fundamentowych na grunt. W tym artykule opowiemy, czym jest łatwa i jak...

Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę przy zakupie okna do domu?

by Wickiewicz Robert
28 grudnia, 2023
0
1

Wybór związany z nabyciem właściwych okien do domu jest bardzo ważny. Jakie okna do domu? W tym przypadku należy uwzględnić nasze indywidualne potrzeby. Ważną kwestią są również certyfikaty. Okno powinno być ciepłe, a także bezpieczne. Istotną kwestią jest również szczelność....

Please login to join discussion

Przepisy kulinarne

Konfitura z agrestu – najlepsze przepisy na przygotowanie konfitury, powideł i marmolady z agrestu
Przepisy kulinarne

Konfitura z agrestu – najlepsze przepisy na przygotowanie konfitury, powideł i marmolady z agrestu

by Wickiewicz Robert
1 marca, 2022
0
3

Najlepszy przepis na dżem agrestowy do zrobienia w domu To jest sekcja o najlepszym przepisie na dżem agrestowy. W tej...

Read more
Szynka pieczona w rękawie - 3 najlepsze przepisy krok po kroku
Przepisy kulinarne

Szynka pieczona w rękawie – 3 najlepsze przepisy krok po kroku

by Wickiewicz Robert
2 marca, 2022
0
1

3 najlepsze przepisy na szynkę pieczoną w rękawach W tej sekcji przedstawiono trzy przepisy na szynkę w rękawie. Szynka to...

Read more
Marynata do kaczki krok po kroku - 3 sprawdzone przepisy
Przepisy kulinarne

Marynata do kaczki krok po kroku – 3 sprawdzone przepisy

by Wickiewicz Robert
4 marca, 2022
0
177

3 pyszne marynaty do kaczki Poniższe trzy marynaty to świetny sposób na urozmaicenie twojej kaczki. 1. Marynata z kaczki cytrynowo-imbirowej...

Read more

Sprawdź nasze Porady

Porady

Choinka 2022: trendy dekoratorskie na Boże Narodzenie

6 marca, 2022
Choinka 2022 trendy dekoratorskie na Boże Narodzenie

Trendy świąteczne dekoracji na rok 2022 Na przestrzeni lat trendy w dekoracji bożonarodzeniowej znacznie się zmieniły. Sezon świąteczny jest pełen...

Read more
by Wickiewicz Robert
0 Comments
Porady

Środek na mszyce – który preparat będzie najlepszy? Przegląd

5 marca, 2022
Środek na mszyce - który preparat będzie najlepszy Przegląd

Najlepszy preparat na mszyce — który będzie najlepszy? Najlepszym przygotowaniem na mszyce jest unikanie obszarów o dużej wilgotności i cieple....

Read more
by Wickiewicz Robert
0 Comments
Porady

Łóżko z palet DIY. Jak tanio i solidnie zrobić łóżko z palet?

5 marca, 2022
Łóżko z palet DIY. Jak tanio i solidnie zrobić łóżko z palet

Jak zbudować DIY łóżko paletowe w 5 prostych krokach? Łóżko z palety DIY to świetny sposób na stworzenie wygodnego i...

Read more
by Wickiewicz Robert
0 Comments

Wykończenie i Remont

Sufit trzeba pomalować
Wykończenie i remont

Sufit trzeba pomalować!

by Wickiewicz Robert
10 maja, 2025
0
2

Biały sufit po kilku latach przestaje być biały. Prędzej czy później ktoś rzuca hasło: "Sufit trzeba pomalować!". Malowanie sufitów nie wydaje się...

Read more
Izolacja fundamentów w starym domu
Wykończenie i remont

Izolacja fundamentów w starym domu

by Wickiewicz Robert
29 maja, 2022
0
28

Stare domy oprócz często ciekawej historii posiadają także niepowtarzalny charakter. Często zaniedbane sprawiają ponure wrażenie, ale troskliwa ręka gospodarza może...

Read more
Nowoczesny styl rustykalny pod znakiem ulubionych cytatów
Wykończenie i remont

Nowoczesny styl rustykalny pod znakiem ulubionych cytatów

by Wickiewicz Robert
1 listopada, 2023
0
0

Nowoczesny rustykalny styl z ulubionymi markami Styl rustykalny to popularny trend ostatnich kilku lat. To świetny sposób na wyrażenie swojej...

Read more
Jak zaprojektować szafę pod zabudowę?
Budowa

Jak zaprojektować szafę pod zabudowę?

28 grudnia, 2023
1
Girlanda świąteczna na schody, kominek czy okno – którą dekorację wybierzesz?
Wnętrze

Girlanda świąteczna na schody, kominek czy okno – którą dekorację wybierzesz?

28 grudnia, 2023
0
Poradnik dotyczący układania paneli podłogowych
Wykończenie i remont

Poradnik dotyczący układania paneli podłogowych

4 stycznia, 2025
3
Niezwykłe hortensje doniczkowe
Balkon i ogród

Niezwykłe hortensje doniczkowe

5 marca, 2022
0
  • Kontakt
  • Polityka prywatności
  • Nawigacja

© 2014 Ebudownictwo24.pl - Wyjątkowe pomysły na budowę domów.

No Result
View All Result
  • Balkon i ogród
  • Budowa
  • Porady
  • Przepisy kulinarne
  • Inne
  • Wnętrze
  • Wykończenie i remont
  • Kontakt
  • Polityka prywatności

© 2014 Ebudownictwo24.pl - Wyjątkowe pomysły na budowę domów.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In