Gładzenie ścian wałkiem za pomocą gładzi polimerowej.
Gładź polimerowa- czym się wyróżnia? Gładzenie ścian oraz sufitu to dość rozległy temat. Istnieje na to kilka sposobów. Na samym początku zajmiemy się nakładaniem gładzi za pomocą wałka. Oczywiste jest, że wymaga to dużej precyzji,aby nie pozostawić żadnych nierówności, które będą wymagały szlifowania. Skupimy się na gładzi polimerowej. Jest ona dość podobna do gładzi gipsowej i podobnie jak ona, służy do wykonywania najcieńszej warstwy wykończeniowej. Dzięki niej stworzymy podstawę do nałożenia każdego rodzaju farby. Gładź polimerowa różni się jednak od gipsowej faktem, że powinniśmy ją kłaść jako warstwę o grubości od jednego do trzech milimetrów, podczas gdy gładź gipsową możemy nakładać jako warstwę o grubości nawet dziesięciu milimetrów. Gładź polimerowa ma też swoje plusy, a mianowicie, wyróżnia się większą elastycznością oraz przyczepnością niż gipsowa. Charakteryzuje się również większą odpornością na ewentualne uszkodzenia, dlatego dobrze się nadaje do pomieszczeń takich jak kuchnie, łazienki czy pralnie. Po zakupie gładzi polimerowej należy ją zmieszać z odpowiednią, określoną ilością wody. Oczywiście możemy kupić również gotowe gładzie, dzięki czemu nie będziemy musieli wykonywać tej czynności.
Czym się wyróżnia ten sposób gładzenia ścian oraz od czego powinniśmy zacząć?
Poprzez nakładanie gładzi wałkiem ułatwiamy sobie pracę- jest to bowiem szybsze oraz wygodniejsze. Gdy już zdecydujemy się na ten sposób, powinniśmy zająć się wyborem wałka. Tutaj dobrym wyborem będzie wałek z nylonowego włókna. Należy go umyć pod bieżącą wodą. Wymiary wałków:
- wysokość włosia, runa: 18 milimetrów,
- średnica przekroju wałka: 45 milimetrów,
- długości wałka: 8, 18 lub 22 centymetry,
- uchwyt do wałka, średnica otworu na rączkę: 8 milimetrów.
Nakładanie gładzi polimerowej
Czas przystąpić do nakładania gładzi polimerowej. Należy wiedzieć, że nie powinniśmy używać gładzi polimerowej do wykańczania surowych murów.
- Krok 1- przygotowanie podłoża.
Zaczynamy od usunięcia starych powłok malarskich, wszystkich elementów, które są możliwe do usunięcia oraz zabezpieczenia różnych stalowych elementów, które będą nam przeszkadzać. Chodzi tutaj o zabezpieczenie przed korozją. Musimy również pamiętać o tym, aby zagruntować przeznaczonym do tego gruntem podłoża, które silnie chłoną wodę oraz świeże tynki.
- Krok 2- przygotowanie materiału.
Gdy nasza gładź będzie gotowa (tak jak wcześniej napisano, kupujemy gotową lub mieszamy z wodą), musimy ją przemieszać. Należy to robić powoli, aby uniknąć napowietrzenia.
- Krok 3- nakładanie gładzi.
Gładź polimerową nakładamy wałkiem na podobnych zasadach, jak przy malowaniu ścian. Robimy pionowe pasy, zaczynając od góry, na tzw. zakładkę. Nie zapominajmy o zasadzie od okna do wnętrza pomieszczenia. Zdecydowanie powinniśmy również zacząć od sufitu. Musimy uważać, aby nie przekroczyć zalecanej grubości nakładanej przez nas warstwy. Nadal mokrą, już nałożoną gładź wyrównujemy przy pomocy specjalnej, szerokiej szpachli do gładzi.
- Krok 4- szpachlowanie.
Gdy nałożona gładź będzie już całkowicie wyschnięta, możemy przeszlifować nierówności (oczywiście jeśli takie są) papierem (180- 220) lub siatką. Na samym końcu gruntujemy pomieszczenie i oczywiście malujemy wybraną farbą dekoracyjną.
Gładzenie ścian za pomocą gładzi gipsowej.
Gładź gipsowa- czym się wyróżnia?
Gładź gipsowa nie nadaje się do wszystkich pomieszczeń. Zdecydowanie nie powinniśmy jej używać w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak min. łazienki. Jest to materiał jak najbardziej ekologiczny. Dużym plusem jest fakt, że na powierzchni gładzi gipsowej nie rozwija się pleśń.
Czym wyróżnia się sposób gładzenia ścian za pomocą gładzi gipsowej?
Gładzenie ścian za pomocą gładzi gipsowej zdecydowanie nie jest dla osób nieobeznanych z tym tematem oraz niedoświadczonych. Jest to praca czasochłonna, żmudna i wymagająca dokładności. Nie powinno nas więc zaskoczyć, że przy tej metodzie bardzo się zmęczymy. Podobnie jak z gładzią polimerową, przy gładzi gipsowej również nie można nakładać zbyt grubych warstw.
Nakładanie gładzi gipsowej.
Gdy już mamy wszystkie potrzebne materiały, czas przystąpić do nakładania gładzi.
- Krok 1- przygotowanie miejsca pracy oraz podłoża.
Niestety gips to materiał niezwykle brudzący. Należy więc wszystkie elementy znajdujące się blisko miejsca naszej pracy zabezpieczyć, a najlepiej wynieść z pomieszczenia, w którym mamy zamiar pracować. Okna warto osłonić za pomocą folii malarskiej i taśmy samoprzylepnej. Powinniśmy również przygotować ściany oraz sufit. Należy za pomocą metalowej, długiej szpachelki usunąć z nich grudki tynku. Oczywiście nie powinniśmy zapominać o pozbyciu się ze ścian oraz z sufitu kurzu oraz ich zagruntowaniu.
- Krok 2- rozdrobnienie gipsu.
Teraz należy rozdrobnić zakupiony wcześniej gips. W tym celu do wiadra wlewamy odpowiednią, określoną ilość wody, następnie mieszamy ją z ilością gipsu, która wystarczy nam na około 40 minut pracy. Nie możemy zrobić zbyt dużej ilości gładzi od razu, ponieważ po pewnym czasie straci ona elastyczność. Nasza gładź powinna konsystencją przypominać masło roztopione w temperaturze pokojowej.
- Krok 3- nakładanie gładzi.
Najrozsądniej będzie zacząć od wewnętrznych narożników. Gładź nanosimy za pomocą pacy, a następnie wygładzamy specjalną kielnią kątową. Gdy już zakończymy tą czynność, możemy przejść do nanoszenia gładzi na sufit oraz ściany. Najlepszym narzędziem do tego będzie paca ze stali nierdzewnej. Nakładamy na nią masę za pomocą kielni. Najlepiej będzie, gdy będziemy nanosili gładź gipsową pojedynczymi warstwami. Ilość nałożonych warstw może być różna. Nie możemy zapominać, że każda kolejna nałożona przez nas warstwa musi być cieńsza od poprzedniej. Każdą kolejną warstwę powinniśmy też zacierać prostopadle do poprzedniej. Aby przyspieszyć pracę, możemy do tego użyć pacy tynkarskiej.
- Krok 4-wykończenie narożników.
Ze względu na to, że gładź jest dość mało odporna na różne różnego rodzaju uszkodzenia, zewnętrzne narożniki warto wzmocnić za pomocą metalowych kątowników. W tym celu układamy owe narożniki w miejscu, w którym mają zabezpieczać naszą ścianę. Aby wykonać to prawidłowo, należy zrobić to tuż po nałożeniu gładzi, gdy będzie ona jeszcze niezaschnięta, a następnie zaszpachlować.
- Krok 5- szpachlowanie
Tak jak w przypadku gładzi polimerowej, gdy zauważymy jakieś niedoskonałości, możemy je wyrównać za pomocą szpachlowania. Na samym końcu gruntujemy pomieszczenie i malujemy wybraną farbą dekoracyjną.