Kupując działkę lub zastanawiając się nad nowym mieszkaniem zawsze warto sprawdzić księgi wieczyste naszej nowej nieruchomości. Dzięki tym dokumentom poznamy wszystkie potrzebne informacje i upewnimy się, że nie mają one żadnych zadłużeń ani problemów z ustaleniem własności. Sprawdzanie ksiąg jest proste i bezpłatne, więc tym bardziej warto poświęcić chwilę i zyskać pewność, że nasza nowa nieruchomość nie wpędzi nas w przyszłości w kłopoty.
Jak sprawdzić księgi wieczyste?
By sprawdzić zapisy w księgach wieczystych wystarczy skorzystać z Internetu. Nie musimy wychodzić nawet z domu, a cała procedura jest całkowicie bezpłatna. Spis wszystkich dokumentów znajdziemy w przeglądarce elektronicznych ksiąg wieczystych. By sprawdzić zapisy w tej konkretnie nas interesującej musimy znać jej numer. Zazwyczaj tę informację otrzymujemy od obecnego właściciela nieruchomości, od którego chcemy ją odkupić. Jeśli nie ma on nic do ukrycia, bez problemu powinien nam podać numer. Niestety znajomość adresu lub nazwisk poprzednich właścicieli nie wystarczy. By poznać zapisy w księdze wiecznej musimy zawsze znać jej numer.
Czego możemy się dowiedzieć?
Po wpisaniu numeru mamy do wyboru dwie możliwości: poznać aktualny lub zupełny stan nieruchomości. Ten pierwszy informuje nas o obecnym właścicielu, ewentualnych zadłużeniach, czy też roszczeniach do własności. Natomiast zupełny to historyczny spis chronologicznie wszystkich dokumentów związanych z nieruchomością od 2003 roku. Jeśli interesują nas starsze daty, to niestety musimy udać się do sądu powszechnego i poprosić o papierową wersję księgi. Dokumenty zaczęły się pojawiać w elektronicznym spisie po 2003 roku i dopiero od tej daty możemy szukać informacji o nich w Internecie.
Jak uzyskać numer księgi?
Jeśli obecny właściciel nieruchomości nie chce nam podać numeru księgi, mamy jeszcze inne, ale bardziej pracochłonne i długotrwałe sposoby. Możemy próbować uzyskać numer za pomocą urzędu, ale musimy uzasadnić swój interes prawny. Zazwyczaj chęć zakupu działki nie jest wystarczająca. Mamy jednak jeszcze możliwość odpłatną. Komercyjne wyszukiwarki umożliwiają wyszukanie numeru księgi wieczystej na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki. Musimy się jednak liczyć z opłatami.
Jak czytać księgę wieczystą?
Jeśli nigdy wcześniej nie czytaliśmy takiego aktu notarialnego, to możemy się czuć zagubieni. Księgi wieczyste mają swoją specyficzną hierarchię, która czasami może mylić. Po wpisaniu już numeru naszej księgi i określeniu, czy interesuje nas spis aktualny czy zupełny pojawi się przed nami pięć zakładek. W zależności od tego, co nas interesuje, powinniśmy wybrać konkretny fragment dokumentu:
- Dział I-O, w którym znajduje się oznaczenie nieruchomości
- Dział I-Sp, w którym zawarty jest spis wszystkich praw związanych z nieruchomością
- Dział II, dotyczy własności nieruchomości
- Dział III, w którym znajdują się wszystkie zapisy dotyczące praw, ograniczeń i roszczeń do nieruchomości
- Dział IV, w którym znajdziemy informacje dotyczące hipoteki.
Podstawowe informacje
Podstawowe informacje o działce znajdziemy w Dziale I-O. To właśnie w nim pojawiają się szczegółowe kwestie dotyczące położenia (województwo, gmina, dokładny adres), ilości pomieszczeń nieruchomości, kondygnacji, odrębności czy też przynależności. Dowiemy się, czy do budynku, dla którego powstała księga przynależy piwnica lub jakieś pomieszczenie gospodarcze.
Ważne są również kwestie związane z prawami do nieruchomości – np. przez naszą działkę prowadzi droga dojazdowa do posesji. Jeśli poszukujemy informacji dotyczących wydzielania swojego terenu lub jego wykorzystania we wspólnocie, to znajdziemy je w Dziale I-Sp.
Pozostaje jeszcze temat wszystkich właścicieli działki, których znajdziemy wypisanych w Dziale II. Jeśli interesuje nas tylko obecny posiadacz, wystarczy wejść w spis aktualny. W poszukiwaniu wszystkich właścicieli należy sięgnąć po spis zupełny.
Hipoteka i roszczenia
Działy III i IV dotyczą hipoteki, roszczeń oraz wszelkich zastrzeżeń, które mogą zgłaszać osoby trzecie do nieruchomości. W Dziale III znajdziemy informacje dotyczące ograniczeń, jakie nałożone są na naszą działkę. Dowiemy się również, kto dysponuje do niej prawami osobistymi i czy są zgłaszane roszczenia. Tutaj też znajdują się ewentualne zadłużenia.
Osobnym zadłużeniem nieruchomości jest hipoteka, której poświęca się cały odrębny, IV Dział. Możemy się dowiedzieć, na kogo zapisano hipotekę oraz na jaką kwotę. Dział nie jest aktualizowany po nadpłacaniu kolejnych rat, więc po spłaceniu kredytu warto zawrzeć w dokumencie bieżące informacje.