Drzwi przesuwne – ogólne informacje
Drzwi przesuwne są funkcjonalnym rozwiązaniem – pozwolą ci na zwiększenie przestrzeni użytkowej pomieszczenia jak i ułatwią w dużym stopniu urządzanie pokoju. Pamiętaj, że wszystko zależy od twojego mieszkania – mianowicie od jego technicznych możliwości. Wyróżniamy dwa typy drzwi przesuwnych; chowane w ścianę oraz naścienne. Jest wiele różnych materiałów, z których robi się ten typ drzwi, np. płyty wiórowe, szkło, PCV czy też drewno. Idealnie komponują się z każdym pomieszczeniem, można je stosować w kuchni, salonie, sypialni a nawet łazience. Jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe – nie ważne, na jaki model drzwi zakupisz, to to ergonomiczne i bardzo nowoczesne rozwiązanie pasuje idealnie do każdego mieszkania czy domu.
Drzwi przesuwne naścienne i chowane w ścianę
Przez sposób montażu drzwi przesuwnych, dzielimy je na dwa typy – chowane w ścianę i naścienne. W przypadku drzwi naściennych, prowadnice mocuje się w suficie lub na ścianie, jak sama nazwa wskazuje. Skrzydło drzwiowe przesuwane jest na dopasowanych odpowiednio wózkach, po długości ściany. Cały mechanizm skutecznie kryją maskownice.
Drzwi chowane potrzebują poprzedzającego montaż otworu w ścianie, inaczej zwanego kasetem. Musi on mieć rozmiar odpowiadający rozmiarowi skrzydła przesuwanego. Jeśli jednak nie masz jak wykonać takiego wgłębienia, to pozostaje możliwość postawienia karton-gipsowych ścianek działowych. Drzwi będą chowały się wtedy w szczelinie pomiędzy ścianą z płyty a tą murowaną.
Montaż drzwi – niezbędne narzędzia i produkty
Koniecznie potrzebnymi narzędziami są: wkrętarka, piłka do metalu, miarka, poziomica, ołówek oraz wiertarka. Kluczowymi produktami są:
- Wózki – to po nich będzie poruszać się skrzydło drzwi, mogą mieć konstrukcjęrolkową albo kulkową,
- Prowadnica – bazowy element, mocowany do nadproża – jest odpowiedzialna za płynne poruszanie się drzwi,
- Ograniczniki otwarcia i wychylenia – je mocujemy w podłodze (meblu), mają za zadanie stabilizować tor jazdy skrzydła, trzymać je w pionie i wyhamować je bezpiecznie na samym końcu toru.
Drzwi przesuwne w szafie – montaż
Drzwi przesuwne możemy montować nie tylko w ścinanie – występują one również w różnego rodzaju meblach, np. w szafach. Niżej przedstawiona jest instrukcja, która krok po kroku pokazuje, jak możemy łatwo i szybko to zrobić.
Krok nr 1 – Poprawne ustawienie wysokości zawieszenia drzwi przesuwnych
Należy pamiętać, że skrzydło musi być wyższe i szersze o około 10 centymetrów od otworu drzwiowego. Przy ustawianiu wysokości zawieszenia, należy zostawić 1 centymetr od dołu na swobodne przesuwanie i 6 centymetrów od góry, na montaż systemu jezdnego. Otrzymane wymiary zaznaczmy na ścianie, tuż nad otworem na drzwi. Z pomocą poziomicy rysujemy linię, na której będę zamontowana prowadnica.
Krok nr 2 – wykonanie montażu prowadnicy
Długość aluminiowego toru powinna być równa długości maskownicy. Potem należy wywiercić otwory co około 25 centymetrów, ponieważ prowadnica powinna mieć co najmniej osiem otworów na przykręcenie do niej kołków. Tak przygotowany tor przykładamy do ściany i zaznaczamy go ołówkiem. Następnie wywiercamy otwory w ścianie i przykręcamy prowadnicę do ściany.
Krok nr 3 – Zamocowanie wózków systemu przesuwnego
Do górnej krawędzi skrzydła mocujemy wózki, które będą przesuwały nasze drzwi. Za regulację poziomu skrzydła odpowiada śruba mocująca. Teraz wsuwamy skrzydło z zamocowanymi wózkami w prowadnicę. Po zamocowaniu wózków i umieszczeniu drzwi w prowadnicy, odległość u góry i u dołu drzwi powinna być dokładnie taka sama.
Krok nr 4 – Zamontowanie odpowiednich zabezpieczeń
Ślizg, który będzie trzymał w pionie skrzydło, kiedy to będzie się przesuwać, montujemy na podłodze. Niedaleko punktu maksymalnego wychylenia drzwi umocuj odboje, mające hamować drzwi.
Krok nr 5 – Ostatnie poprawki i wykończenie drzwi przesuwnych
Końcowym etapem jest przeprowadzenie montażu maskownicy. Jej poprzeczną część należy oprzeć na prowadnicy – dodatkowo trzeba zamocować ją wkrętami od samego spodu.
Podsumowanie
Drzwi przesuwne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zyskać przestrzeń w swoim mieszkaniu. Jest to wręcz idealna propozycja dla pokoi o niewielkiej powierzchni, gdzie każdy centymetr jest na wagę złota. Są też bardzo dobrą opcją, kiedy w domu mieszka osoba niepełnosprawna fizycznie, np. poruszająca się na wózku. Mogą być stosowane, jako oddzielenie czy też ścianka działowa, np. Kuchni od części jadalnej albo sypialni od części biurowej. Na ten typ drzwi możesz zdecydować się w każdym momencie – musisz jedynie dostosować sposób montażu do swojego mieszkania czy też domu.