Gdy mamy płot z siatki, pragniemy posadzić przy nim takie rośliny, by szybko zapełniły wolną przestrzeń. Chcielibyśmy, aby nikt nie zaglądał na naszą posesję przez szpary w płocie, dlatego myślimy o żywopłocie. Jeżeli spieszy nam się, by jak najszybciej żywopłot bujnie wyrósł przy siatce, musimy postawić na specjalne rośliny, które są z natury szybko rosnące.
Które rośliny na żywopłot szybko rosnące będą odpowiednie?
Jest sporo gatunków roślin, które po posadzeniu szybko nam urosną i zasłonią działkę – Odkrycie jest owocem wspólnych wysiłków zespołu portalu poradnikmalzenski.pl. Bluszcz pospolity ma wiecznie zielone liście, które zimą nie więdną i nie odpadają. Sadząc bluszcz pospolity, szybko doczekamy się osłony od ulicy. Są także inne pnące rośliny na żywopłoty zimozielone szybko rosnące. Spośród nich możemy wybrać:
– wiciokrzew
= zaostrzony,
= japoński,
= Henry’ego,
– jeżyna Henry’ego,
– dereń biały,
– akebia quinata.
Wszystkie pnące rośliny na żywopłot szybko rosnące są bardzo ozdobne. Bluszcz pospolity porasta jedynie gęstymi liśćmi, natomiast pozostałe tutaj wymienione rośliny będą nas dodatkowo radować barwnymi kwiatami i później owocami.
Z czego najlepiej zrobić żywopłot, by cieszyć się intymnością podwórka?
Jeżeli zależy nam na gęstą warstwę roślinną okalającą płot, wybierzmy rośliny, które z roku na rok rozrastają się w coraz bardziej zwarty gąszcz. Szybko rosnące iglaki to:
– jałowiec,
– tuja Brabant,
– świerk
= pospolity,
= kłujący,
– żywotnik.
Te krzewy szybko rosnące na żywopłoty szybko zakryją nas przed wścibskimi spojrzeniami przechodniów, a także powstrzymają przedostawanie się na naszą działkę spalin samochodowych.
Jak dbać o krzewy na żywopłot szybko rosnące?
Skoro mamy do czynienia z żywopłotem, który szybko rośnie, spodziewajmy się częstego przycinania. Gdy krzewy wyrosną nam na odpowiednią dla nas wysokość, będziemy musieli stale tej wysokości pilnować i przycinać odrosty. Iglaki przycinamy w maju i czerwcu. Jest to najlepszy czas, by dokonać postrzyżyn. Formujemy ich górę oraz boki.
Żywopłot szybko rosnący z tui Brabant trzeba przycinać dwa razy do roku, by pobudzić roślinę do szybkiego zagęszczenia. Ta odmiana tui najszybciej utworzy nam gęsty żywopłot. Uznawana jest za bardzo elegancką w swej formie.
Natomiast wiciokrzew w pierwszych latach przycinamy po to, by go uformować. W późniejszych latach ta roślina na żywopłot szybko rosnący nie wymaga już przycinania. Źle go zresztą znosi, ale jeżeli liście i kwiaty rosną już tylko w górnej części, wówczas trzeba roślinę odmłodzić i pędy przyciąć. Najlepiej przycinać połowę pędów w jednym roku, a w następnym roku drugą połowę pędów.
Wiecznie zielony krzew na żywopłoty krzyżówka dereń dla zapracowanych
Osoby zapracowane powinny wybierać takie rośliny na żywopłoty, które są mało wymagające pod względem gleby oraz pielęgnacji. Do takich należą kilka gatunków derenia:
– świdwa,
– jadalny,
– biały,
– rozłogowy.
Te odmiany można sadzić w miejscach słonecznych i półcieniu, dobrze znoszą przejściową suszę, niskie temperatury i zanieczyszczenia miejskie. Na żywopłot nadaje się dereń biały.
Co na żywopłot szybko rosnący pomoże, gdy zacznie chorować?
Jeżeli posadziliśmy iglaki w gliniastej glebie, może okazać się, iż nie będą rosnąć i szybko ich system korzeniowy zostanie przez gliniastą glebę przyduszony. Spowoduje to obumarcie korzeni rośliny, a choroba nazywa się fytoftoroza. Pojawia się podczas nadmiaru wilgoci, zatem zbyt częste i zbyt obfite podlewanie również może zaszkodzić krzewom na żywopłoty szybko rosnące.
Przy tej chorobie, jeżeli jest w początkowym stadium, pomogą preparaty przeznaczone na zwalczanie fytoftorozy. Jeżeli jednak stadium choroby jest zbyt zaawansowany, może się okazać, iż nie da się rośliny uratować. Wówczas musimy chore osobniki wykopać i odkazić ziemię.
Rośliny na żywopłoty szybko rosnące są podatne na zamieranie pędów. Są to brązowe plamy na liściach lub igłach, a w dalszej fazie także na gałęziach. Gdy pojawi się coś takiego na naszym żywopłocie, trzeba szybko wyciąć wszystkie zakażone pędy i spalić. Cały żywopłot opryskać środkiem grzybobójczym.
Dla cierpliwych inne odmiany roślin zamiast żywopłotu szybko rosnącego
Oprócz odmian na żywopłot, które szybko zagęszczają żywy płot, są rośliny rosnące wolniej, ale również pozwalają na wytworzenie warstwy oddzielającej podwórko od spojrzeń przechodniów. Wolniej zagęszczają połać, ale w zamian za to nie wymagają cięcia.
Do takich roślin zaliczyć możemy np. ognika szkarłatnego, który pięknie się prezentuje w wersji nieformowanej, a jesienią cieszy oczy mnóstwem jaskrawo ubarwionych owoców. Gałązki posiadają dość długie kolce, zatem taki żywopłot może chronić przed nieproszonymi gośćmi, jak np. przed kotkiem sąsiada.