Tłuste plamy na ścianie potrafią sprawić wiele kłopotu i oszpecić nawet najlepiej wyremontowane wnętrze. Nieestetyczne zacieki i trudne do wywabienia zabrudzenia spędzają sen z powiek zarówno właścicielom świeżo wybudowanych domów, jak i wyremontowanych mieszkań. Trudno jest znaleźć przyczynę ich powstawania — najczęściej pojawiają się na naszych ścianach przypadkiem, zupełnie niezauważone, lub są skutkiem ubocznym działania na budowie. Bez względu jednak na przyczynę powstania, zawsze są tak samo kłopotliwe. Jak skutecznie usunąć tłuste plamy ze ściany?
Powody powstawania tłustych plam
Z plamami na ścianie najczęściej borykamy się w pomieszczeniach codziennego użytku, takich jak kuchnia, korytarz lub jadalnia. Powierzchnie te, narażone na ciągły dotyk, łatwo ulegają zabrudzeniom. Tłusta plama na ścianie może pojawić się z wielu powodów — wystarczy odrobina oleju podczas smażenia. Ścianę można pobrudzić również na skutek opierania się lub dotykania brudnymi czy tłustymi dłońmi. Zabrudzenia na ścianach w dużej mierze powstają przypadkowo — często sprawcami tłustych śladów są nasze dzieci i zwierzęta. Ślady na ścianie powstają też przez zbyt płasko położone kable elektryczne.
Jak pozbyć się tłustych plam ze ściany?
Czynnikiem decydującym podczas usuwania nieestetycznej plamy ze ściany jest czas. Najskuteczniej zadziałamy na niechciane zabrudzenie, jeżeli szybko podejmiemy odpowiednie kroki. Przede wszystkim powinniśmy zajrzeć do karty technicznej danej farby — ona podpowie nam, z jakiej metody skorzystać przy usuwaniu plamy ze ściany oraz jakich środków czyszczących można użyć. Sprawdzenie specyfikacji technicznej jest niezwykle ważnym krokiem — pomijając go, możemy jedynie pogorszyć sytuację i uszkodzić powłokę ściany. Gdy wiemy już, jakie działania możemy podjąć, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Usuwając kłopotliwą plamę z powierzchni ściany, najczęściej sięgamy po gąbkę nasączoną detergentem. Podczas usuwania zabrudzenia musimy pamiętać o stopniu odporności powłoki na ścieranie. Zmywając plamę, używajmy delikatnych materiałów, które nie zniszczą dodatkowo naszej ściany.
Sposoby na usunięcie tłustej plamy
Jeśli przecieranie detergentem nie da zamierzonego efektu, możemy wykorzystać jeden z domowych sposobów na usunięcie kłopotliwego zabrudzenia. Na początek poleca się pokryć dany fragment ściany chłonnym materiałem, takim jak bibuła lub papierowy ręcznik. Materiał, który wykorzystamy, powinien być chłonny — dzięki temu zaabsorbuje tłuszcz i wilgoć z powstałego zabrudzenia. Po takim zabiegu plamę można posypać mąką ziemniaczaną, która — podobnie jak bibuła czy chusteczki — ma właściwości absorpcyjne. Po kilku godzinach ścianę można oczyścić.
Innym sposobem na pozbycie się opornej plamy jest wykorzystanie pianki do golenia. Aby usunąć tłusty ślad, wystarczy posmarować ścianę kosmetykiem i po dwóch lub trzech godzinach zetrzeć go wilgotną ściereczką. Jeżeli nasza ściana pomalowana została farbą akrylową lub lateksową, plamę pomoże usunąć płyn do mycia szyb. Po spryskaniu fragmentu ściany preparatem należy odczekać kilkanaście minut, po czym usunąć jego pozostałości mokrą gąbką. Bez względu na wybraną przez nas metodę usuwania zabrudzenia powinniśmy pamiętać o ich ewentualnym wpływie na powłokę ściany. Przed przystąpieniem do oczyszczania plamy, warto sprawdzić ją na małym fragmencie ściany, aby uniknąć potencjalnych szkód na całej jej powierzchni.
Jak potraktować plamę, kiedy konwencjonalne sposoby nie zdają egzaminu
Nie traćmy nadziei, jeżeli wykorzystaliśmy już wszystkie sposoby, a plama dalej widnieje na naszej ścianie. To wciąż nie koniec batalii o czystą powłokę — czas na podjęcie bardziej radykalnych kroków. Jeżeli ścianie nie pomogła absorpcja tłuszczu i powierzchowne oczyszczanie, warto rozważyć zeszlifowanie pierwszej warstwy farby. To działanie wymaga nieco wysiłku — w pierwszej kolejności należy usunąć farbę wraz z pierwszą warstwą tynku. Tak przygotowane miejsce trzeba na nowo otynkować i położyć nową warstwę farby.
Innym sposobem na upartą plamę jest użycie farby gruntowej. Ma ona liczne zalety:
- poprawia przyczepność danego podłoża,
- wzmacnia je,
- zmniejsza chłonność jego warstwy
Decydując się na wykorzystanie farby gruntowej, izolujemy powstały zaciek. Grunt zapewni świetną przyczepność farby do podłoża, wyrówna poziom jego chłonności oraz zagwarantuje jednolity i pełny wymiar krycia powłoki. Dodatkowym atutem przemawiającym za wykorzystaniem farby gruntującej jest jej zdolność do wyrównywania podłoża — dzięki temu nasza ściana pozostanie gładka i wolna od tłustych plam na długie lata.