Osiągnięcie stanu surowego zamkniętego jest dla wielu z nas ważnym etapem podczas budowy domu. Stan surowy zamknięty jest wręcz półmetkiem budowy. Nasz dom ma już zamontowane okna, drzwi a ponadto zamontowaną bramę garażową, jeśli ją zaplanowaliśmy. Czym dokładnie jest stan surowy zamknięty?
Stan surowy zamknięty — definicja
Nie ma jednoznacznej definicji stanu surowego zamkniętego, ponieważ przepisy stanu budowlanego go nie przewidują. Z racji braku tej definicji nie zapominajmy, o określeniu w umowie z wykonawcą, jaki zakres prac będzie obejmować stan surowy zamknięty. Ogólnie jest on uznawany za trzeci etap budowy. Wcześniej występuje stan zerowy oraz stan surowy otwarty. Fundamenty, ściany oraz stropy są przykryte dachem na poprzednich etapach. Wiele osób uważa, że stan surowy zamknięty jest etapem, gdzie dom ma zakończone prace konstrukcyjne. Ponadto szacowane jest, iż stan surowy zamknięty obejmuje mniej więcej połowę całkowitych kosztów budowy domu. Czasami możemy spotkać się również z określeniem „stan deweloperski zamknięty„.
Stan surowy zamknięty — co dalej? Podłoże wewnętrzne domu
Podczas wykonywania etapu stanu surowego zamkniętego pamiętajmy, by zadbać o odpowiednie zaizolowanie stropów lub też płyt podłogi na gruncie, a także ułożenie podkładów podłogowych, na których w później będziemy kłaść posadzkę. Niezwykle istotne jest, aby czynności te zostały wykonane prawidłowo, ponieważ wszelkie błędy odbiją się później na trwałości posadzek, izolacyjności cieplnej oraz akustycznej.
Stolarka drzwi i okien
Gdy wybieramy drzwi okna i drzwi zewnętrzne warto postawmy przede wszystkim na ich jakość. Nie zapominajmy, że to inwestycja na długie lata użytkowania. Dobierzmy okna do jakości ocieplenia, jakie wykonujemy. Domy ocieplone na poziomie przeciętnym mogą mieć zamontowane okna, które mają współczynnik przenikania ciepła nie większy od 1,1 W/ m2K /. Z kolei drzwi powinny mieć współczynnik 1,5 W/ m2K. Jeśli decydujemy się na wzniesienie domu energooszczędnego, warto wybrać stolarkę mającą bardziej rygorystyczne wymagania.
Pamiętajmy również, że wszelkie okna w domu nie muszą mieć takiego samego współczynnika przenikania ciepła. Natomiast w garażu, kotłowni lub domowej pralni możemy zamontować nieco słabszą stolarkę.
Kiedy zamykamy stan surowy?
Podczas analizy cyklu budowy domu można dojść do wniosku, że najlepiej budynek zamknąć na jesień. Mimo to wiele osób decyduje się na zamknięcie stanu surowego w momencie, kiedy nadchodzi pora na rozpoczęcie wykończeniówki. W sytuacji, gdy wcześniej zamykamy budynek, warto zadbać o alarm domowy. Coraz częściej ostrzega się właścicieli nowych budynków przed licznymi kradzieżami stolarki zarówno okiennej, jak i drzwiowej.
Koszt okien oraz drzwi może znacząco różnić się od siebie. Do najtańszych należą okna zrobione z PCV w białym kolorze. Do tego często dobiera się metalowe drzwi wejściowe, które są najwytrzymalsze z dostępnych na rynku opcji.
Równie popularne są też okna z okleinami, które przypominają drewno. Okna drewniane należą już do opcji około dwa razy droższych od wersji plastikowych. Wśród droższych inwestycji możemy wymienić też okna aluminiowe oraz drewniano-aluminiowe. Ich koszt to zazwyczaj nawet kilka tysięcy złotych za jedno okno.
Projekty nowoczesnych domów zazwyczaj przewidują też duże drzwi tarasowe. Z racji ich pokaźnych rozmiarów, najczęściej drzwi tarasowe dostępne są w wersji drzwi rozwieranych lub też tak zwanych uchylno-przesuwnych. Możemy też zdecydować się na drzwi podnoszono-przesuwne, ale musimy już liczyć się ze znacznie wyższą ceną. Zazwyczaj dobre drzwi tarasowe, które mają wymiary 2,3 x 3 m będą kosztowały w granicach nawet 5 tysięcy złotych. Do drogich inwestycji możemy zaliczyć również bramę garażową. Nieocieplana brama uchylna dostępna jest w przypadku taniej wersji za mniej niż 1000 zł. O wiele sprawdzają się mimo wszystko bramy segmentowe, które są nie tylko ocieplone, ale wyposażono je również w napęd, który znacznie uławia korzystanie z bramy. Koszt takiej bramy garażowej będzie już wysoki — zazwyczaj 3-5 tysięcy złotych.
Nie zważając jednak na rodzaj drzwi czy okien, jakie wybierzemy, nie zapominajmy o odpowiednim montażu. Nawet w przypadku tych najlepszych i najdroższych, nie możemy liczyć na pełną funkcjonalność, jeśli będą niepoprawnie zamontowane. Aby wszystko wykazywało się szczelnością, należy zadbać o prawidłowy montaż oraz zakup poszczególnych elementów w odpowiednich rozmiarach, tak aby był zgodny z projektem budynku.
Źródło: https://pkfi.pl/