Mszyce to szkodniki, które mogą występować na warzywach, kwiatach ogrodowych, a niekiedy znaleźć możemy je na liściach naszych domowych roślin. Trudno przestrzec się przed działaniem mszyc, ponieważ pojawiają się niespodziewanie i potrafią wyrządzić spore szkody w bardzo krótkim czasie. Te niewielkie owady, o wielkości najczęsciej od 2-5 centrymetrów, wysysają z roślin soki, zanieczyszczają ich liście i mogą przenosić bardzo groźne wirusy. Gdy zauważymy mszyce, bardzo często chcemy pozbyć się ich jak najszybciej, by nie utracić naszych zbiorów czy pięknych kwiatów. Czasami jednak nie chcemy, w trosce o nasz ogród, wykorzystywać chemicznych środków. Z racji tego, że w przypadku pojawienia się mszyc bardzo często liczy się czas, warto zapoznać się z listą naturalnych sposobów na pozbycie się tych szkodliwych owadów. Poniżej prezentujemy kilka tego typu rozwiązań – wszystkie z nich są w pełni naturalne, a ich skuteczność zależy od czasu, w którym zauważyliśmy mszyce na naszych roślinach
Szybkie naturalne sposoby na mszyce
Jeżeli prowadzimy ogród bez chemicznych oprysków oraz dbamy o dobry nawóz, nie powinniśmy obawiać się męczącej walki z mszycami. W odpowiednich do tego warunkach, w naszym ogrodzie zamieszkać mogą biedronki i skorki, które są naturalnymi wrogami mszyc i z pewnością bardzo szybko pozbędą się ich z naszych roślin. Gdy mszyc jest bardzo niewiele i zauważyliśmy je w momencie, w którym nie zaczęły jeszcze niszczyć naszych zbiorów, możemy odgonić je od roślin przy pomocy wody. Przepędzenie mszyc wodą z węża ogrodowego nie należy co prawda do najlepszych sposobów, ale jest szybką reakcją, która pozwoli uniknąć inwazji mszyc w naszym ogrodzie. Gdy martwimy się o stan naszych roślin lub nie jesteśmy pewni, czy możemy dostarczyć im zbyt dużej ilości wody, warto podjąć również próby mechanicznego pozbycia się mszyc. Pamiętajmy o tym, by zdejmować je z roślin w rękawiczkach. Wymienione tu sposoby sprawdzą się wyłącznie wtedy, gdy dostrzegliśmy pierwsze oznaki obecności mszyc – w przypadku ich pojawienia się najważniejszy jest czas.
Rośliny odstraszające mszyce
Możemy przygotować nasz ogród na wizytę nieprzyjemnych gości przy pomocy odpowiednich roślin, które odstraszą mszyce. Roślinami o takich właściwością są m.in.
- mięta
- lawenda
- czosnek
- cebula
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zasadzenie kilku z nich bezpośrednio na grządkach, w sąsiedztwie naszych pozostałych roślin. Dzięki temu prostemu zabiegowi w naturalny sposób uchronimy ogród przed szkodnikami.
Wywary
Gdy nie chcemy korzystać z oprysków chemicznych, możemy samodzielnie przygotować naturalne wywary, które swoich zapachem odstraszą mszyce. Najpopularniejszy w takich wypadkach jest wywar z cebuli. Do jego wykonania potrzebujemy ok 75 g cebuli na 10 litrów wody. Tak przygotowane składniki gotujemy przez 30 minut a po ostudzeniu spryskujemy nim zagrożone mszycami rośliny. Innym sposobem jest przygotowanie wywaru z czosnku – sposób jego wykonania jest zbliżony do wywaru z cebuli, zmieniają się jednak nieco proporcje i czas jego wykonania. Do przygotowania tego wywaru potrzebujemy ok. 250 g startego czosnku na 10 l wody. Tak zmieszane składniki odstawiamy na 24 godziny. Dopiero po tym czasie – i dodatkowym po tym, gdy rozcieńczymy wywar z wodą w proporcji 1:1 – możliwy jest oprysk roślin. Jeżeli mamy dostęp do większej liczby ziół, warto zastanowić się również nad wykonaniem wyciąg z mniszka lekarskiego. Do jego wykonania potrzebujemy ok 40 dag liści mniszka lekarskiego na 10 l wody. Tak przygotowany wywar pozostawiamy na trzy godziny i po upływie tego czasu możemy wykorzystać do oprysku roślin z mszycami.
Pamiętajmy o tym, by przygotowanego wyciągu używać od razu po jego przygotowaniu – wywary możemy przechowywać do dwóch miesięcy, pod warunkiem, że będą znajdowały się one w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Oprysk z octu
Gdy mszyce zaatakowały nasze rośliny, a my nie mamy pod ręką składników niezbędnych do przygotowania wywaru, zawsze możemy sięgnąć po składnik, który stale obecny jest w naszej kuchni. Mowa tutaj o occie i jego wszechstronnym zastosowaniu. Przeciw mszycom możemy przygotować na jego bazie specjalny oprysk. Jest to sposób wyjątkowo szybki, skuteczny i możliwy do wykonania przez każdego. Przygotowując oprysk mieszamy ocet z wodą w stosunku 1:10. Warto pamiętać o tym, by wlewać ocet do wody, a nie odwrotnie. Tak przygotowany oprysk jest gotowy do użycia od razu. Nie musimy bać się, że ocet zniszczy nasze rośliny – jest to produkt dopuszczalny w normach upraw ekologicznych i w pełni bezpieczny.