Układanie kostki brukowej wydaje się dość prostym zadaniem. W rzeczywistości wymaga to odpowiedniego przygotowania. Kostka brukowa to materiał, który jest odporny na ścieranie czy też mróz. Dodatkowo, bardzo dobrze się prezentuje i jest łatwo dostępna w praktycznie każdym sklepie budowlanym w przeróżnych wariantach: kształtach, kolorach, rodzajach czy też wielkościach. Głównie to te czynniki wpłynęły na spopularyzowanie użycia kostki podczas urządzania ogrodów.
Jaki rodzaj kostki jest najlepszy dla danej nawierzchni?
Zanim zaczniemy układać ów kostkę, powinniśmy wiedzieć, do czego będzie nam służyła dana nawierzchnia. Będzie to zwykły chodnik, czy może podjazd dla samochodu? Bardzo wiele czynników wykonania zależy od funkcji kostki brukowej, dlatego jej określenie na samym początku projektu jest bardzo ważne. Następnym krokiem jest wykonanie szczegółowego projektu powierzchni, jaką będzie zajmować nasza kostka. Jest on bardzo istotny, ponieważ to według niego będzie układana nasza kostka. Jeśli projekt będzie dobrze wykonany, to zaoszczędzi nam problemów na dalszych etapach pracy.
Podczas jej układania musimy pamiętać, że na nawierzchnie spacerowe, np.: chodniki czy ścieżki, najlepsze są kostki o grubości ok. 4 cm. Na podjazdy samochodowe czy nawierzchnie o słabszym ruchu samochodowym wykorzystujemy kostkę o grubości ok. 6 cm.
Po wybraniu typu i koloru kostki brukowej, możemy przystąpić do jej układania. Jak wykonać tę czynność prawidłowo opiszemy poniżej w krótkim poradniku, który przybliży temat nawet osobie, która nigdy nie miała styczności z układaniem kostki.
Układanie kostki brukowej – krok po kroku.
Krok 1 – korytowanie
Zanim zaczniemy układać kostkę brukową, musimy odpowiednio przygotować grunt – zaczynamy od korytowania. Polega ono na usunięciu wierzchniej warstwy gleby, na taką głębokość, która umożliwi nam ułożenie wszystkich warstw nawierzchni w taki sposób, aby ostatnia warstwa kostki była poziomie równemu gruntowi. Zazwyczaj głębokość takiego korytowania to 20-40 cm.
Krok 2 – wykonanie podbudowy
Następnym krokiem jest wyrównanie dna koryta i włożenie odpowiedniej warstwy podbudowy. Podbudowa wykonywana jest z grubego kruszywa, wykładanego na dnie koryta. Następnie jest mocno zagęszczane, inaczej ubijane. Musimy pamiętać o wyłożeniu grubszą warstwą tego kruszywa o ok. 20% więcej niż jest potrzebne, gdyż po ubiciu właśni o ok. 20% zmniejszy się jego objętość. Takim oto sposobem uzyskujemy docelową warstwę podbudowy. Grubość podbudowy pod chodniki, tarasy czy też ścieżki powinna wynosić ok. 20 cm, a pod nawierzchnie typu podjazdy samochodowe – ok. 30-40 cm.
Krok 3 – układanie brzegów
Kiedy mamy już odpowiednio przygotowaną podbudowę, zaczynamy układanie brzegów nawierzchni kostki brukowej. Jeśli kostki mają wielkość 4,6 lub 7 cm, obrzeże powinno mieć 6 cm grubości. Obrzeże o grubości 8 cm należy zastosować dla większych kostek. Wszystkie elementy obrzeża należ usadowić na fundamencie składającym się z półsuchego betonu, dzięki czemu cala nawierzchnia będzie bardzo mocna i wytrzymała.
Krok 4 – wykonanie podsypki
Po ułożeniu oporników brzegowych i podbudowy, musimy wykonać podsypkę. Wykonujemy ją z drobnych odsiewek kamiennych – docelowa grubość warstwy podsypki powinna wynosić mniej więcej 3-5 cm. Jej zadaniem jest mocne osadzenie każdej kostki brukowej, dlatego po wsypaniu trzeba ja dokładnie wyrównać, najlepiej deską lub drewnianą łatą. Pamiętaj, aby jej nie ubijać! Część osób radzi wykonywać podsypkę z piaskowo-cementowego materiału, lecz wadą takiego rodzaju podsypki jest to, że bardzo ciężko wykonuje się jakiekolwiek prace remontowe.
Krok 5 – układanie kostki brukowej
Kiedy już mamy gotową z podsypką za sobą, możemy zabierać się za układanie kostki brukowej. W porównaniu do poprzednich kroków, to jest dość prosta praca. Równo układamy kostki jedna przy drugiej, wszystkie dobijamy gumowym młotkiem, wszystkie muszą się dobrze zamocować w podsypce.
Krok 6 – utrwalanie nawierzchni
Po wykonaniu kroku 5, czyli ułożeniu wszystkich kostek równo i dobiciu ich gumowym młotkiem, należy wykonać spionowanie kostki brukowej, czyli inaczej utrwalić nawierzchnie. Musimy posypać całą powierzchnie piaskiem kwarcowym, który musi powchodzić pomiędzy kostki – w szczeliny. Taki zabieg musimy powtarzać do momentu, aż piasek szczelnie wypełni szczeliny między kostkami – polewając nawierzchnie woda, woda wsiąkając w piasek jeszcze lepiej go ubije.
Dla lepszego zrozumienia i utrwalenia, polecam obejrzenie filmiku zamieszczonego poniżej:https://www.youtube.com/watch?v=RuJ8MeWeamA&feature=emb_logo