Oświetlenie w łazience musi być przede wszystkim funkcjonalne. Zanim zdecydujemy się konkretny rodzaj oświetlenia powinniśmy zapoznać się z kilkoma poradami, które pozwolą na podjęcie decyzji i odpowiednie rozplanowanie dalszych prac nad wyglądem naszej łazienki.
Jak rozmieścić oświetlenie – mała i duża łazienka
W łazience powinno być z reguły kilka źródeł światła – nie wystarczy jedno, sufitowe. Dlatego ważne jest, byśmy nasze potrzeby skonfrontowali również z metrażem pomieszczenia. Mniejsze łazienki można uczynić bardziej przestronnymi przy pomocy dobrze rozmieszczonego światła – w takim pomieszczeniu doskonale sprawdzą się plafony, płaskie lampy sufitowe, które swoim światłem ogarną znaczną część łazienki. W przypadku dużej łazienki można podjąć się zamontowania kilku plafonów. Odpowiednio od siebie oddalone oświetlą pomieszczenie, nie zabierając przy okazji potrzebnego miejsca. Niezależnie od metrażu łazienki dodatkowe źródło światła powinno znaleźć się również przy lustrze. Na rynku obecna jest ogromna oferta oświetlenia punktowego.
Oświetlenie przy lustrze – zalety oświetlenia punktowego
Okolice lustra powinny być bardzo mocno oświetlone – zapewni nam to komfort użytkowania. W trakcie robienia makijażu czy golenia się mocne, odpowiednio rozmieszczone, światło, pozwoli nam uniknąć zdenerwowania lub irytacji. Wielokrotnie mogliśmy zauważyć, że w mocno oświetlonym miejscu – np. w sklepowej szatni – nasza twarz wygląda nieco inaczej, jest wyostrzona i podkreślone zostają szczegóły. Dzieje się tak za sprawą odpowiednio wybranego oświetlenia, które służyć ma podkreśleniu wszystkich tych szczegółów. Podobnie dzieje się w przypadku oświetlenia łazienkowego. Jeżeli dbamy o swój wygląd i zależy nam na precyzyjnym dokładnym goleniu lub makijażu, niezależnie od metrażu łazienki światło punktowe jest niezbędne.
Rodzaje świateł punktowych
W zależności od naszych potrzeb i metrażu łazienki możemy dobrać odpowiednie oświetlenie punktowe. W ofertach znajdują się najczęściej:
- kinkiety nad umywalką – służą doskonale wówczas, gdy prócz oświetlenia jesteśmy zainteresowani również wyglądem łazienki. Kinkiety możemy łatwo dopasować do ogólnego wystroju
- punkty świetlne w suficie podwieszanym lub punkty świetlne wbudowane w szafki łazienkowe – ich zaletą jest możliwość doboru miejsca, w którym się znajdą oraz precyzyjne, skierowane bezpośrednio na strefy lustra, oświetlenie.
- taśmy ledowe – coraz chętniej wybierane taśmy ledowe możemy zastosować nie tylko przy okolicach lustra, ale również w okolicach wanny czy we wnękach, co do których nie jesteśmy pewni w doborze oświetlenia.
Bezpieczny wybór opraw do oświetlenia
Łazienka to miejsce, w którym nietrudno o wypadek. Z tego powodu również oprawy do oświetlenia powinny zostać wybrane przemyślanie. Ważne, by wybierać oprawy specjalnie oznakowane jako wodoszczelne i wodoodporne, które dobrze znosiły bedą kontakt z wodą i parą wodną. Niestety, nie wszystkie oprawy pasują do łazienki – w trosce o nasze bezpieczeństwo zorientujmy się, jakie oznaczenie widoczne jest na wybranym przez nas oświetleniu.
Ile lumenów do łazienki?
Przeważnie wylicza się, że na jeden metr kwadratowy łazienki przypadkach powinno 200 lumenów. Oznacza to, że trudno jednoznacznie określić ile lumenów potrzeba właśnie do naszej konkretnej łazienki i przed precyzyjnym określeniem liczby należy ją obliczyć. Działanie nie jest trudne – jeżeli posiadamy łazienkę o wymiarach 3 metrów, potrzebować będziemy 600 lumenów, a jeżeli nasza łazienka liczy 4 metry kwadratowe – 800 lumenów. Przed ustaleniem tego, ile lumenów potrzebne jest w naszej łazience, przeliczmy to zgodnie ze wzorem (metry kwadratowe naszej łazienki x 200 lumenów). Otrzymany wynik pozwoli nam dobrać odpowiednie oświetlenie.
Jaka moc i barwa oświetlenia do łazienki? Niezależnie od tego, jaki pomysł na swoją łazienkę mamy, wystrzegajmy się ostrego światła głównego – więcej mocy ulokujmy w okolicy lustra. Gdy światło główne, sufitowe, będzie zbyt mocne, przesadnie wyostrzy nasz wygląd, a dodatkowo będzie bardzo męczące dla oka. Z tego powodu oświetlenie, którego nie traktujemy jako oświetlenia punktowego, powinno dawać światło zbliżone do naturalnego. Jeżeli chodzi o dobór barw do pomieszczenia – jest to kwestia indywidualna, ale przy planowaniu zwracajmy uwagę na to, żeby nie mieszać ze sobą różnych kolorów. Wpłynie to negatywnie na nasze samopoczucie i może okazać się, że pobyt w łazience połączony będzie z niepotrzebnym bólem głowy. Wybór mocy i barwy oświetlenia łazienkowego zależy przede wszystkim od naszych prefetencji, pomysłu na łazienkę i wcześniejszego planowania.