Wiele osób myśli, że podłączenie włącznika światła to skomplikowane zadanie. Okazuje się, że wcale nie jest to taka trudna czynność. Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa można to zrobić samodzielnie. Sprawdź, jak podłączyć włącznik światła.
Jak zamontować włącznik światła?
Przed przystąpieniem do zadania należy zdecydować się na odpowiednie urządzenie. Wybór wcale nie jest prosty. Bogata oferta rynkowa nie ułatwia zadania. Można zdecydować się na komponenty wykonane z drewna, metalu, a nawet szkła. Wszystko zależy od preferencji i aranżacji konkretnego wnętrza. Modułowa konstrukcja pomaga w dostosowaniu kształtu, typu, a także koloru do pomieszczenia. Bardzo dużym ułatwieniem są włączniki schodowe. Wyróżnia się także włączniki, które mają charakter czasowy.
Jak podłączyć włącznik światła i zadbać o swoje bezpieczeństwo?
Przy czynnościach takich jak podłączanie włącznika światła trzeba zachować szczególną ostrożność. Zawsze bowiem istnieje niebezpieczeństwo, że dojdzie do porażenia prądem. Dlatego włączniki światła zostały oznaczone pewnymi symbolami. Gdy wnętrze, w którym zamierza się wykonać zadanie pozbawione jest dużej wilgotności, wybiera się włączniki IP20. W przeciwnym przypadku montuje się komponenty IP44. W sytuacji, gdy praca dotyczy przestrzeni na świeżym powietrzu, używa się urządzeń z kategorii IP65.
Jakie czynności należy wykonać, gdy chce się wymienić włącznik światła?
Chcesz wiedzieć jak wymienić włącznik światła? Na początku zamykasz obwód elektryczny. Jest to konieczne dla zachowania bezpieczeństwa. Teraz przychodzi czas na zdjęcie przycisku łącznika i odkręcenie śrub mocujących. Pamiętać należy o tym, aby elementy te wykręcić częściowo tak, aby bez najmniejszych trudności wyjąć środek. Wykonując to zadanie musisz poluzować zaciski przewodów i je wyciągnąć.
W jaki sposób należy podłączyć włącznik światła pojedynczy?
Przy podłączaniu włącznika światła należy wykonać następujące prace:
- końcówki przewodów wciska się do zacisków sprężynowych bądź śrubowych (nie wolno pomylić przewodów) – fazowy (brązowy, czarny lub szary) łączy się ze stykiem L (czerwony), natomiast neutralny (niebieski) ze stykiem 1 (żółty lub zielony),
- wyłącznik umieszcza się w puszcze – trzeba uważać, aby nie przyczynić się do wyrwania przewodów z zacisków,
- łącznik ustawia się pionowo i sprawdza, czy wszystko działa właściwie,
- po pozytywnej weryfikacji dokręca się śruby, które łączą sprzęt i puszkę.
Podłączenie włącznika światła podwójnego
Jak podłączyć włącznik światła podwójny? Zadanie należy do czynności, które przysparzają trochę więcej kłopotu. W tym przypadku włącznik także instaluje się w puszcze. Warto tutaj podkreślić, że wyróżnia się trzy rodzaje przewodów, neutralny, fazowy, a także ochronny. Najczęściej praktykuje się tak, że pierwszy i ostatni są ze sobą połączone. Miernik pomoże wskazać, który z kabli jest fazowy. Jednakże wówczas trzeba na chwile uruchomić dopływ prądu.
Dla prawidłowego działania należy poprowadzić wyłącznie przewód fazowy. Dwa pozostałe wypina się z puszki za pośrednictwem złączek elektrycznych.
Montaż włącznika światła podwójnego
Potrzebne Ci będą przynajmniej trzy zaciski, w których musisz umieścić kable. Przewód fazowy wpina się do miejsca, które najczęściej oznaczone jest strzałką. Pozostałe zaciski odpowiadają kablom, które ponoszą odpowiedzialność za wyłączanie i włączanie żarówek.
Podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy podłączaniu włącznika światła podwójnego
W tym przypadku zasadnicze znaczenie ma dobre podłączenie puszki z lampą. Najwięcej korzyści zyskuje się przy instalacji o charakterze czterożyłowym. Wówczas do każdej lampki podpina się przewody fazowy i neutralny. Przy dwóch żyłkach wystarczą trzy kable. Przewód neutralny prowadzi się do zacisku ochronnego. Następnie przychodzi czas na czynność określaną jako mostkowanie z zaciskiem neutralnym.
Kolejne działania są podobne do tych, które stosuje się przy włączniku pojedynczym. Komponent lokalizuje się w puszcze, a następnie mocuje do powierzchni ściany. Po przeprowadzeniu tych czynności przywraca się obieg prądu elektrycznego i weryfikuje wynik swoich prac. Wszystko musi działać prawidłowo. Jednakże podczas prac kontrolnych dochodzi do sytuacji, w której lewy włącznik uruchamia przeciwną żarówkę. Ogólnie nie jest to problem. Nie przyczyni się do żadnych problemów natury technicznej. Jedyne co to może przeszkadzać użytkownikom. Gdy tak jest, warto to zmienić. W przeciwnym przypadku należy to zostawić. Teraz można czerpać radość z prawidłowo wykonanej pracy, którą przeprowadziło się bez pomocy specjalisty. Daje to bardzo dużą satysfakcję!