Sufit podwieszany to idealny sposób, aby we własnym domu zamaskować niedoskonałości pomieszczenia, a równocześnie nadać mu pięknego, niepowtarzalnego charakteru. Jego montaż może zająć sporo czasu, a co najważniejsze – wiele osób zastanawia się, jak wykonać sufit podwieszany samodzielnie, bez pomocy innych. Warto wiedzieć, że jest to możliwe, jednak wymaga od nas przede wszystkim precyzji i dokładności.
Jak zrobić sufit podwieszany w swoim domu?
Nie każdy ma świadomość tego, jak się robi sufit podwieszany. Samodzielnie może to być trudne, ale nie niemożliwe. Decydując się na taki krok, można nie tylko uatrakcyjnić wygląd własnego domu lub mieszkania, ale również poprawić jego izolacyjność i akustykę. Co więcej, we wspomnianym suficie można również zamontować między innymi oświetlenie albo ukryć różne instalacje.
Sufit podwieszany krok po kroku
Przedstawiamy instrukcję wykonania sufitu podwieszanego krok po kroku. Warto kierować się nią, tak aby mieć pewność, że prace przebiegną pomyślnie.
Po pierwsze – wybierz rodzaj sufitu
Zanim przystąpimy do zrobienia sufitu podwieszanego, musimy wybrać jego rodzaj. Istnieją dwa zasadnicze i są to:
- kasetonowy, posiadający różne opcje, wyróżniające się stelażem, materiałem oraz formą;
- jednorodny, którego pokrycie jest wykonane z płyt gipsowo-kartonowych.
Należy mieć na uwadze, że tego typu sufit obniży pomieszczenie o co najmniej dziesięć centymetrów. Istnieją specjalne konstrukcje, które zmniejszają ten dystans, jednak ich wykonanie i czas są nieco inne.
Sufit kasetonowy należy zamontować na sucho, jednak przed wywierceniem otworów na kołki mocujące, warto zabezpieczyć pomieszczenie przed zapyleniem.
Po drugie – pomyśl o układzie płyt i kasetonów
Istotne jest również to, w jaki sposób ułożymy płyty. Jeśli będą one jednorodne, nie musimy się tym przejmować. W momencie jednak, kiedy pola kasetonów będą widoczne, to ich układ, a także wymiary powinny być symetryczne. Standardowe moduły to kwadraty mierzące około 60 centymetrów na bokach. Do nich ważne jest, aby dostosować kasetony skrajne. W związku z tym należy przeprowadzić odpowiednie wyliczenia. Szerokość pomieszczenia dzieli się przez 60 centymetrów, a od wyniku odejmuje jeden i resztę ułamkową. Liczby całkowite to ilość pełnych kasetonów, jaka będzie nam potrzebna. Resztę, która wyszła z wyniku dzielenia i odejmowania, należy pomnożyć przez 60 centymetrów i podzielić na dwa.
Po trzecie – wybierz sposób mocowania
Wiele osób zastanawia się, jak zrobić sufit podwieszany oraz jakie mocowanie wybrać, aby efekt końcowy był pozytywny. Dobór elementów tego typu jest niezwykle ważny i ma duży wpływ na bezpieczeństwo oraz trwałość konstrukcji podwieszanej. Kategorycznie nie wolno używać kołków plastikowych. Nie są one wystarczająco wytrzymałe i odporne na obciążenia. W razie nagrzania przez zbyt bliski kontakt żarówki czy pożar, tracą wytrzymałość i puszczają sufit. Należy więc dobrać kołki w taki sposób, aby wziąć pod uwagę rodzaj konstrukcji i materiału stropu. Do betonowych oraz kanałowych najlepiej sprawdzą się tuleje rozprężne do tak zwanego szybkiego montażu. Nie są one jednak rozbieralne – kołki osadza się z drutami stelaża.
Do innych materiałów należy dobrać uniwersalne, metalowe tuleje rozprężne albo zamocowania typu Molly. Do cienkich pustaków stropowych sufity podwieszane zwykle przytwierdza się dzięki rozprężnym kotwom.
Po czwarte – wyznaczenie profili i wieszaków
Po wszystkim należy wyznaczyć miejsca, w których przebiegać będą wieszaki i profile główne. Warto wyznaczyć na suficie linie dla profili, a później punkty w odległości 60 centymetrów. Kolejno, montujemy profile główne. Przymocowujemy do stropów kołki i wieszaki, a końce głównego profilu należy oprzeć na zamontowanych profilach przyściennych za pomocą stalowych prętów.
Po piąte – zainstaluj profile nośne
Następny etap to montaż profili nośnych. Ich końcówki należy wsunąć do środka profili przyściennych i przykręcić do profili głównych. Należy je również dokładnie wypoziomować i połączyć ze sobą, aby były wytrzymałe.
Po szóste – finał
Ostatnim już krokiem jest zamontowanie płyt sufitowych. Najpierw należy przyciąć jedną z płyt, tak by była krótsza o około 50 centymetrów i umieścić ją w rogu. Kolejne płyty należy przesuwać co pół metra. W rogach i przy ścianach ułóż płyty docięte. Wszystkie należy dokręcić z pomocą wkrętów. Na koniec zaszpachluj spoiny między nimi specjalną masą szpachlową. Po wyschnięciu wspomnianej szpachli, sufit podwieszany należy pomalować. I gotowe!